معرفی رشته مامایی

مامایی یکی از زیر مجموعه‌های علوم پزشکی است که نقش بسیار گسترده‌ای اعم از نقش مشاوره‌ای، آموزشی، مراقبتی، حمایتی، درمانگری و تحقیقاتی دارد. البته تمامی این نقش‌ها در ارتباط با مادر و کودک مفهوک پیدا می‌کند. یعنی ماما به مشاور قبل، بعد و هنگام ازدواج، آموزش و نحوه تنظیم خانواده، مراقبت در دوران بارداری، زایمان طبیعی و مراقبت بهداشتی مادر و کودک و آموزش به دختران در زمینه‌ی بهداشت دوران بلوغ و بعد از آن می‌پردازد.

بنر تبلیغاتی آوات

توانایی‌های لازم

رشته‌ی مامایی صبر و حوصله و عشق بالایی می‌خواهد. چون یک خانم درحال زایمان شرایط بسیار حساسی دارد و بسیاری از حرف‌ها یا حرکاتش در اختیار خودش نیست. یک ماما باید در حد امکان با صبر و حوصله بسیار به او آرامش و قوت قلب دهد و توجه داشته باشد که مسئولیت جان دو نفر یعنی مادر و جنین او را بر عهده دارد.همچنین یک ماما باید بسیار باهوش و نکته سنج باشد و از مقابل مسائل هرچند که کوچک باشند به سادگی نگذرد. زیرا خیلی از مسائل و یا علائم کوچکی که در هنگام بارداری یا زایمان ظاهر می‌شوند، در صورت عدم توجه می‌توانند خطرات جانی برای نوزاد یا مادر به دنبال داشته باشد.

دانشجو باید از نظر جسمی و روحی سلامت کامل داشته و از روابط اجتماعی خوبی برخوردار باشد. چون مشاوره و آموزش بخش مهمی از کار یک ماما است.

موقعیت شغلی در ایران

از مراکزی که یک ماما می‌تواند در آنها مشغول به کار شود، می‌توان به بیمارستان‌ها، زایشگاه‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز بهداشتی اشاره کرد.  همچنین ماما طبق قوانین حاضر در صورت داشتن مدرک کارشناسی می‌تواند مطب دایر کرده و در آن به ارائه‌ی خدمات بهداشتی و درمانی بپردازد.

دروس پایه

سلول شناسی و بافت شناسی، بیوشیمی، تشریح،  فیزیولوژی، ایمنی شناسی، میکروب شناسی و انگل شناسی.

دروس اصلی

آسیب شناسی اختصاصی و عمومی، اصول خدمات بهداشتی جامعه و آموزش بهداشت، داروشناسی، اصول و فنون پرستاری و مامایی و روش اطاق عمل و زایمان، آمار حیاتی و روش تحقیق، روان شناسی، اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماری‌ها، زبان تخصصی.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس تخصصی

اصول تغذیه مادر و کودک، تاریخ، اخلاق و مقررات پزشکی، جنین شناسی، مقررات پزشکی قانونی، ژنتیک، بارداری و زایمان، کاراموزی بارداری و زایمان، آزمایش‌های کاربردی، نوزادان، کارآموزی نوزادان، بیماری‌های کودکان، نشانه شناسی و معاینه فیزیکی، فیزیوپاتولوژی بیماری‌های داخلی جراحی و عفونی، کارآموزی بیماری‌های داخلی و جراحی، بهداشت مادر و کودک و خانواده، کارآموزی بهداشت مادر و کودک و خانواده، تغذیه درمانی مادر و کودک، روانپزشکی در مامایی، رادیولوژی، سونوگرافی و الکتروفیزیولوژی در مامایی و زنان، اصول مدیریت و کاربردهای آن، بی‌حسی و بی‌هوشی و احیا، بیماری‌های زنان و ناباروری، اختلال عمل جنسی و آموزش مشاوره آن، کارآموزی بیماری‌های زنان، پایان نامه.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاورین آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی (بهداشت حرفه‌ای) کلیک کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *