هدایت تحصیلی در دبیرستان : اهمیت و تأثیرات انتخاب رشته

هدایت تحصیلی دبیرستان و اهمیت انتخاب رشته

یکی از تصمیمات حیاتی برای دانش‌آموزان پایه نهم، انتخاب رشته دبیرستان است. این انتخاب می‌تواند به افراد کمک کند تا مسیر تحصیلی خود را بهتر مشخص کنند و از شکوفایی استعدادها، موقعیت‌های شغلی و اجتماعی آینده‌شان، و همچنین سلامت روانی و شادی آن‌ها، حمایت کند.

هدایت تحصیلی دبیرستان

هدایت تحصیلی چیست؟

هدایت تحصیلی به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، راهنمایی‌ها و منابعی اطلاق می‌شود که به دانش‌آموزان کمک می‌کند مسیر تحصیلی خود را بهتر مشخص کنند. این فرآیند شامل راهنمایی تحصیلی، ارزیابی‌های شخصیتی و توانایی‌ها، اطلاعات رشته‌های تحصیلی، کارگاه‌ها و سخنرانی‌ها، پشتیبانی در ورود به دانشگاه و ارتباط با والدین است.

 • راهنمایی تحصیلی: مشاوره‌های فردی و گروهی با مشاوران تحصیلی برای کمک به دانش‌آموزان در انتخاب دروس، رشته‌های تحصیلی و مسیرهای حرفه‌ای.
 • ارزیابی‌های شخصیتی و توانایی‌ها: استفاده از تست‌ها و ابزارهای ارزیابی برای شناخت بهتر توانایی‌ها، علاقه‌ها و استعدادهای دانش‌آموزان.
 • اطلاعات درباره رشته‌های تحصیلی و حرفه‌ای: ارائه اطلاعات کامل درباره رشته‌ها، دانشگاه‌ها و فرصت‌های شغلی مختلف برای انتخاب بهتر.
 • کارگاه‌ها و سخنرانی‌ها: برگزاری جلسات آموزشی و کارگاه‌ها برای آشنایی با مسائل مرتبط با تحصیلات و حرفه.
 • پشتیبانی در فرآیند ورود به دانشگاه: راهنمایی در مورد مراحل و فرآیندهای ورود به دانشگاه و نحوه تهیه اسناد مورد نیاز.
 • ارتباط با والدین: برقراری ارتباط با والدین و اطلاع‌رسانی به آن‌ها درباره مسائل تحصیلی و راهنمایی‌های لازم برای دانش‌آموزان.

هدف اصلی هدایت تحصیلی در دبیرستان، یاری رساندن به دانش‌آموزان برای کشف مسیر مناسب تحصیلی می‌باشد.

 

چگونه از مشاوره و هدایت تحصیلی بهره‌مند شوم؟

با راهنمایی و مشاوره از دکتر کورش سرای زاده، متخصص آموزش و یادگیری، می‌توانید ویژگی‌های شخصیتی و استعدادهای خود را شناسایی کرده و با یک جلسه مشاوره حضوری یا آنلاین، آینده شغلی و تحصیلی خود را بهتر مشخص کنید.

ارزیابی استعدادها و توانایی‌ها:
۱- آزمون جامع استعداد، ارزیابی استعدادها و توانایی‌های شغلی فرد بصورت حضوری و آنلاین.
۲- بررسی و تحلیل دقیق نتایج آزمون هدایت تحصیلی  .
۳- یک جلسه مصاحبه حضوری یا آنلاین با حضور دانش‌آموز و والدین برای تصمیم‌گیری درباره الویت‌های انتخاب رشته دبیرستان و هنرستان.
۴- ارائه راهنمایی‌هایی جهت موفقیت در مسیر تحصیلی و شغلی.

رزومه دکتر کورش سرای زاده:

– دکتری تخصصی در زمینه روانشناسی تربیتی.
– فارغ‌التحصیل از دانشگاه تهران.
– ۱۵ سال سابقه تدریس در دانشگاه.
– ۲۰ سال سابقه مشاوره در زمینه تحصیلی ، استعدادیابی نوجوانان .
– مدیریت مجموعه مشاوره تحصیلی آوات.
– مدیریت مجموعه مشاوره روانشناسی و ازدواج رویای نو.

نمودار مولفه رغبت آزمون هدایت تحصیلی :

نمودار مولفه رغبت یک ابزار در حوزه علوم رفتاری و روانشناسی است که به ما کمک می‌کند عوامل تاثیرگذارتری که در انجام یک رفتار خاص نقش دارند را شناسایی کنیم. این نمودار به ما امکان می‌دهد تا بفهمیم چه چیزهایی افراد را به انجام یک کار خاص وادار می‌کند. این عوامل شامل مولفه‌های داخلی مانند اعتقادات، ارزش‌ها، و نگرش‌ها، و همچنین عوامل خارجی از قبیل فرصت‌ها، محیط و تحریک‌های خارجی است. از این نمودار می‌توان برای تغییر رفتار استفاده کرد، به جای تمرکز بر روی انگیزه‌های داخلی، با توجه به عوامل خارجی مانند تغییر محیط یا بهره‌مندی از فرصت‌ها.

ﻧﻤﻮﺩﺍﺭ ﻣﺆﻟﻔﻪ ﻫﺎﯼ ﺭﻏﺒﺖ هدایت تحصیلی

نمودار مولفه توانایی آزمون هدایت تحصیلی:

نمودار مولفه توانایی یک فرد یک ابزار مفید در مدیریت استعداد و توسعه فردی است. این نمودار شامل یک مجموعه از مهارت‌ها، دانش فنی، تجربه کاری و خصوصیات شخصیتی فرد است که نشان‌دهنده توانایی‌ها و قابلیت‌های او در یک حوزه خاص می‌باشد. با استفاده از این نمودار، مدیران می‌توانند بهترین تصمیمات را در زمینه توسعه و تخصیص وظایف به افراد بر اساس نیازها و قابلیت‌های آن‌ها اتخاذ کنند. این ابزار مفید برای بهره‌وری و مدیریت منابع انسانی در سازمان‌هاست.

ﻧﻤﻮﺩﺍﺭ ﻣﻮﻟﻔﻪ ﻫﺎﯼ ﺗﻮﺍﻧﺎﯾﯽ

نمودار ارزش کاری آزمون هدایت تحصیلی:

ارزش‌های کاری یک فرد شامل مواردی همچون احساس امنیت، استقلال، رشد حرفه‌ای، درآمد و جایگاه اجتماعی در محیط کاری است. این ارزش‌ها می‌توانند به عنوان رهنمودهای مهم برای رضایت، انگیزه و عملکرد بهتر فرد در کار محسوب شوند. هر فرد ممکن است ارزش‌های خاصی را در کار خود تحت تأثیر قرار دهد که بر اساس آن‌ها تصمیم‌های حرفه‌ای می‌گیرد.

 

نمودار ارزش کاری

 

 

ناامیدی

کنکور یکی از مهم‌ترین مقوله‌ی زندگی یک نوجوان است. در این مقاله چند راهکار به شما معرفی می‌کنیم که از شر ناامیدی رهایی پیدا کنید.

افت تحصیلی را به پیشرفت تحصیلی تبدیل کنید

افت تحصیلی موردی است که تمام شما دانش‌آموزان عزیز حداقل یک بار آن را تجربه کرده‌اید. اگر دچار افت تحصیلی شده‌اید، ناامید و نگران نشوید.

قطعی اینترنت در روز کنکور

اینترنت همراه در روزهای کنکور به صورت نقطه‌ای قطع می‌شود. اینترنت همراه به درخواست خانواده‌ها برای برقراری امنیت آزمون قطع می‌شود.

پاسخبرگ کنکور ۱۴۰۲

پاسخبرگ کنکور ۱۴۰۲

روز موعود نزدیک است و فقط چند روز دیگر تا روز کنکور باقی مانده است. اکنون وقت مرور مطالب و ارزیابی خودتان است. بهترین راه برای اینکار انجام شبیه‌ساز کنکور با کمک ازپاسخبرگ کنکور است.

بنر تبلیغاتی آوات

 

شبیه‌ساز کنکور چیست؟

شبیه‌ساز کنکور یک آزمون شبیه کنکور است که شما از خودتان می‌گیرید. در این آزمون شما ( لباسی که قصد دارید روز آزمون بپوشید، مداد، پاک‌کن، تراش، بطری آب و حتی کارت ورود به جلسه‌ی نمادین ) را آماده می‌کنید. برای دانستن وسایل مورد نیاز و آگاهی از آخرین توصیه‌های کنکور مقاله‌ی (وسایل مورد نیاز کنکور) را مطالعه کنید.

پیشنهاد می‌شود روی یک صندلی شبیه صندلی‌های حوزه‌ی امتحانی بشینید. دقیقا ساعتی که آزمون سراسری برگزار می‌شود، آزمون شبیه‌ساز را آغاز کنید.

اهمیت آزمون شبیه‌ساز کنکور

این آزمون اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد و به شما کمک می‌کند برای آزمون سراسری آماده شوید. چون همه چیز شبیه روز کنکور است، مغز شما در روز کنکور آماده است. پس با دادن آزمون شبیه‌ساز کنکور ذهن خود را برای جلسه‌ی آزمون آماده کرده‌اید و اعتماد به نفستان را بالا برده‌اید. مهم‌ترین چیزی که در این آزمون نیاز دارید، پاسخبرگ کنکور است.

پاسخبرگ کنکور چیست؟

پاسخبرگ کنکور همان پاسخنامه‌ی خام در کنکور است که بین داوطلبین توزیع می‌شود. شما باید جواب سوال‌ها را در آن وارد کنید. مشخصاتتان بر روی پاسخبرگ شما درج شده است.

برای آزمون شبیه‌ساز شما به پاسخبرگ احتیاج دارید. پاسخبرگ مهم‌ترین قسمت آزمون شبیه‌ساز است. شما وارد کردن جواب‌ها در پاسخبرگ را در این آزمون‌های نمادین تمرین کرده و سر جلسه کمترین استرس را دارید.

شکل پاسخبرگ کنکور

باید بدانید که شکل پاسخبرگ امسال با سال‌های دیگر فرق کرده است. در سال‌های گذشته پاسخبرگ کنکور ۳۰۰ تایی بود که اطلاعات داوطلب روی آن درج شده بود. داوطلبین پاسخ سوالات عمومی و خصوصی را در این پاسخبرگ وارد می‌کردند.

پاسخبرگ سال‌های گذشته به شکل زیر بوده است:

سال ۱۴۰۲ یعنی امسال، هر سوال در بخش خاص خودش وارد می‌شود. به همین علت هر رشته‌ای پاسخبرگ متفاوت با خودش را دارد. برای دانلود پاسخبرگ امسال حتما پاسخبرگ گروه آزمایشی خودتان را دانلود کنید.

پاسخبرگ کنکور ۱۴۰۲ به شکل زیر است:

همانطور که می‌بینید هر درس کادر پاسخ‌دهی جداگانه دارد. با تغییراتی که در پاسخبرگ داده شده، احتمال اشتباه وارد کردن جواب را در داوطلبین به حداقل می‌رساند.

دانلود پاسخبرگ رشته‌های مختلف

برای دانلود فرم خام پاسخبرگ کنکور، بر روی پاسخبرگ گروه آزمایشی خود کلیک کنید.

 

دانلود پاسخبرگ خام کنکور تجربی        دانلود پاسخبرگ خام کنکور ریاضی     دانلود پاسخبرگ خام کنکور انسانی


اهمیت استفاده ازپاسخبرگ درکنکورشبیه‌ساز

بیاد داشته باشید استفاده کردن از آزمون شبیه ساز باعت می شود که شما برای شرکت در آزمون سراسری و جهت زدن تسط و مدیریت زمان آماده تر باشید. یادتان نرود که در شبیه‌ساز کنکور حداکثر موارد باید مثل روز کنکور باشد. به همین علت استفاده از پاسخبرگ کنکور در آزمون شبیه‌ساز الزامی است.

نکات استفاده ازپاسخبرگ کنکور

 • دقت کنید پاسخ هر سوال را در قسمت خودش و روی شماره‌ی خودش وارد کنید.
 • جواب‌ها در پاسخبرگ باید کاملا توپر باشند. به هیچ هنوان جواب سئوالات را بصورت ضربدر و یا نصفه ندهید.
 • از مداد نرم مشکی مانند مدادهای HB استفاده کنید.
 • پاسخ سوالات را یک به یک و به نوبت وارد کنید تا اشتباه و جابه‌جا وارد نکنید.
 • در سایر قسمت‌های پاسخبرگ چیزی ننویسید و خط خطی یا مخدوش نکنید. با مخدوش شدن پاسخبرگ دیگر نمیتوان آن را تصحیح کرد.

 

مشاوره تحصیلی آوات

کلام آخر

در این روزهای پایانی فقط مرور و تمرین تست‌زنی کنید. حتما از پاسخبرگ کنکور استفاده کنید تا برای روز کنکور کاملا مسلط باشید. در این روزها انتظار یادگیری از خودتان را نداشته باشید. سعی کنید فقط تست بزنید. در تست زنی از استفاده از پاسخبرگ غافل نشوید. حتما از خودتان چند بار آزمون شبیه‌ساز بگیرید.با انجام این کارها مطمئن باشید روز کنکور بهترین نتیجه را می‌گیرید. برای کنترل استرس در روز جلسه‌ی آزمون مقاله‌ی (کنترل استرس کنکور) را مطالعه کنید.

 

 

اولین نوبت برگزاری کنکور

اولین نوبت برگزاری کنکور در آخرهفته جاری قطعا برگزار می‌شود

آقای مروتی درباره‌‌ی وضعیت آب و هوای کشور و تاثیر اون در برگزاری کنکور گفتند که قطعا اولین نوبت برگزاری کنکور آخر هفته جاری (۱۴۰۲) برگزار می‌شه. از نظر سیستم‌های گرمایشی هماهنگی‌های لازم انجام شده و هیچ نگران نباشید؛ سردتون نمی‌شه.

با توجه به اینکه محل اولین نوبت برگزاری کنکور در مراکز آموزشی آموزش و پرورش، پیام نور، دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های دولتی است برای این منظور تمهیدات اندیشیده شده است.

آقای مروتی ادامه دادند که اصل دو بار برگزاری کنکور خیلی کار خوبیه و استرس داوطلب رو کاهش می‌ده. اما نقدهایی هم به مصوبه‌ی شورا وجود داره که آیا سابقه‌ی تحصیلی دقیقی برای همه درحال اجرا هست یا خیر. آقای مروتی امیدوارند که دقیق اجرا بشه. ما هم همینطور.

پس عزیزان حسابی خودتون رو آماده کنید که خبری از کنسلی و لغو کنکور نیست.

انشالله که ۲۹ و ۳۰ دی بدرخشید و بهترین آینده رو برای خودتون رقم بزنید.

برای اینکه از اخبار عقب نمونی، خبر (کارت ورود به جلسه‌ی دی ۱۴۰۱) رو هم حتما مطالعه کن.

 

بنر تبلیغاتی آوات

وسایل مورد نیاز کنکور

مداد نرم، پاک‌کن، تراش، ماسک، کارت ملی، کارت ورود به جلسه، آب، آب‌میوه یا شربت، خوراکی قند دار مثل خرما.

مهم‌ترین تغییرات کنکور امسال رو یه دور دیگه با هم نگاه کنیم:

 • پذیرش متقاضیان بر اساس سوابق تحصیلی و آزمون سراسری انجام می‌شود.
 • سوابق تحصیلی ۴۰ درصد تاثیر قطعی برای پذیرش داوطلب دارد.
 • آزمون سراسری در دو مرتبه برگزار می‌شود.
 • نتایج کنکور سراسری تا دو سال اعتبار دارد.
 • دروس عمومی از آزمون سراسری حذف شده است.
 • پذیرش در رشته محل‌هایی که پر متاقضی نمی‌باشد، بر اساس سوابق تحصیلی خواهد بود.

مشاوره تحصیلی آوات

 

 

 

کنترل استرس کنکور

روز کنکور نزدیک است و چیزی که همه‌ی شما داوطلبین با آن درگیر هستید، استرس و هیجان کنکور است.برای غلبه بر استرس کنکور این مقاله را بخوانید.

آخرین توصیه‌های کنکور

توی این مقاله می‌خوایم تمام نکات نهایی کنکور تحت عنوان آخرین توصیه‌های کنکور رو بهتون بگیم تا خیالتون راحت باشه .

زمان برگزاری نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ اعلام شد

زمان برگزاری نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ اعلام شد

زمان برگزاری نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ اعلام شد. انشالله که شما داوطلبین عزیز حسابی خودتون رو برای نوبت اول کنکور آماده کردید که وقت زیادی نمونده. گروه آزمایشی علوم تجربی صبح ۲۹ دی ۱۴۰۱، آزمون گروه زبان­های خارجی بعدازظهر پنج­شنبه ۲۹ دی ماه، گروه آزمایشی علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی صبح جمعه ۳۰ دی ماه و گروه آزمایشی هنر بعدازظهر جمعه ۳۰ دی ماه برگزار می­شه.

کارت­های ورود به جلسه رو هم گفتیم روز ۲۸ دی ماه روی سایت قرار می­گیره و می­تونید به بادجه­های رفع نقص مراجعه کنید. بچه­های علوم تجربی و زبان­های خارجی روز ۲۸ دی ماه می­تونند به بادجه­های رفع نقص مراجعه کنند، بچه­های علوم انسانی و علوم ریاضی و فتی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، ۲۸ و ۲۹ دی ماه، و گروه هنر روزهای ۲۸ و ۲۹ و ۳۰ دی ماه می­تونند برای رفع نقص­هاشون مراجعه کنند.

تخلفاتی که مجازات در پی داره عبارتند از: ارائه­ی مدرک یا گواهی جعلی به تصویر گواهی جعلی برای شرکت کردن توی آزمون، استفاده از هرگونه وسیله­ی غیر مجاز مثل وسایل ارتباط الکترونیکی و دستگاه­های حافظه­دار، تبانی با داوطلبان یا افراد خارج از حوزه­ی امتحانی و دست­اندرکاران آزمون از قبیله عوامل اجرایی و طراحان سوال برای تخلف در آزمون، ثبت­نام در آزمون با هویت جعلی یا شرکت در جلسه­ی آزمون به جای داوطلب اصلی.

حواستون باشه که استفاده از هرگونه وسیله­ی غیرمجاز محرومیت از گزینش علمی در همون سال رو در پی داره و قبولی داوطلب باطل می­شه. به علاوه از یک تا ده سال از شرکت توی آزمون محروم می­شه.

پس حسابی حواستون باشه که دست از پا خطا نکنید. براتون آرزوی موقیت می­کنیم.

برای اینکه از اخبار جا نمونی، مقاله­ی (درخواست قطع اینترنت در زمان کنکور رد شد) رو حتما بخون.

برگزاری کنکور در دو نوبت

همونطور که می‌دونید کنکور ۱۴۰۲ در دو نوبت برگزار می‌شه. نوبت اول روزهای ۲۹ و ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شه. نوبت دوم تیر ماه ۱۴۰۲. یادتون نره که توی هر دو آزمون می‌شه شرکت کرد و نمره‌ی بالاتر لحاظ می‌شه. حواستون رو هم حسابی جمع کنید که ۴۰ درصد سهم سوابق تحصیلیه که بدونید سهم کمی نیست.

انشالله رتبه‌ی کنکور دی ماهتون رو با صدای بلند فریاد بزنید و به همه بگید که چه رتبه‌ی درخشانی کسب کردید.

 

درخواست قطع اینترنت در زمان کنکور

درخواست قطع اینترنت در زمان کنکور 

درخواست قطع اینترنت در زمان کنکور رد شد.  یه مدت پیش یه خبر به دستمون رسید از اینکه سازمان سنجش درخواست کرده که اینترنت در روزهای کنکور کلا در کشور قطع باشه. این درخواست برای کاهش تخلف‌ها و تقلب‌ها در کنکور بود. این درخواست جدید سازمان سنجش رد شد.

سازمان سنجش باید از یه روش دیگه برای بالا بردن سطح امنیت جلسه استفاده کنه که دیگه نمی­تونه اینترنت کشور رو قطع کنه.

پاسخ زارع پور

زارع پور در رابطه درمورد قطع اینترنت در زمان آزمون گفته که درخواست سازمان سنجش در این باره بررسی شده و به شرطی باهاش موافقت شده که اینترنت صرفا توی محدوده­های حوزه­ امتحان، اون هم فقط اینترنت همراه و با اطلاع قبلی می­تونه قطع بشه.

بعد آقای زارع پور تصریح کرد:

 • صرفاً هم در ساعت برگزاری کنکور این امر به شکل خیلی محدود انجام شود تا نگرانی‌ها برای حفظ سلامت کنکور رعایت شود. البته اعتقاد داریم روش‌های پیشرفته‌تر و فناورانه‌ای برای مبارزه با تقلب وجود دارد که سازمان سنجش به سمت آن حرکت می‌کند.

برای اینکه از اخبار جا نمونی، مقاله­ی (زمان برگزاری نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ اعلام شد) رو بخون.

پیامدهای قطع نشدن اینترنت

اینکه از همون اول سازمان سنجش گفت که اینرنت قطع بشه، به خاطر این بود که طی این سال‌ها بعضی از داوطلبین تونستند با ترفندهایی که خوب بلدند، سوال‌ها رو به بیرون جلسه بفرستند. بچه‌های بعدازظهر هم می‌تونستند به راحتی تقلب بگیرند. حالا سازمان سنجش می‌خواست جلوی این کار رو بگیره.

سازمان سنجش کسایی را که سوابق تحصیلیشون با کارنامه‌ی کنکورشون تفاوت زیادی داره، بهشون مشکوک می‌شه. سال ۱۴۰۱ حدود هزار نفر از افرادی رو که سوابق تحصیلی و رتبه‌ی کنکورشون تفاوت زیادی داشت، باز خواست کرد. سازمان سنجش از این افراد خواست که توی آزمون رفع شبهه شرکت کنند.

فقط هفتصد نفر از این افراد توی این آزمون رفع شبهه شرکت کردند. بقیه ترسیدن و نیومدن. خب شما بودید برای سال بعدی یعنی ۱۴۰۲ چه فکری می‌کردید؟ بله سازمان سنجش می‌خواد امنیت جلسه‌ها رو بالاتر ببره که دیگه لازم نباشه از کسی آزمون رفع شبهه بگن.

به علاوه با کمتر شدن تقلب‌ها عدالت آموزشی هم برقرار می‌شه و دیگه حق کسی ضایع نمی‌شه.

دلایل رد شدن قطعی اینترنت در روزهای کنکور

دلیل رد شدن قطعی اینترنت این بوده که تمام مراکز و سیستم‌های کشور به هم می‌ریزه. تمام سیستم بانک‌ها و ادارات و بیمه و کلا برات بگم، همه جا به هم می‌ریزه بدون اینترنت. حالا که سازمان سنجش نمی‌تونه اینترنت رو قطع کنه، باید از یه روش دیگه برای افزایش امنیت جلسه استفاده کنه.