همه چیز درمورد هدایت شغلی تحصیلی

یکی از تصمیمات مهم که مقدمه‌ای بر انتخاب رشته‌ی دانشگاهی و همچنین انتخاب شغل افراد در آینده است، انتخاب رشته‌ی دبیرستان می‌باشد. این انتخاب رشته در سال نهم اتفاق می‌افتد. لازم است که دانشآموزان با توجه به علایق و استعدادهای خود رشتهی مورد نظر خود را برای ادامهی تحصیل در پایهی نهم انتخاب کنند.

هدایت تحصیلی تخصصی

انتخاب رشته‌ی دبیرستان و هدایت تحصیلی دانش آموز در این زمینه یک امر تخصصی است و هر کسی نمی‌تواند این کار را انجام دهد. این کار نیازمند شناخت و آگاهی در زمینه‌های زیر است:

۰۱.

شناخت استعداد‌ها و توانایی‌های دانش‌آموز

۰۲.

آشنایی با مشاغل و رشته‌های دانشگاهی

۰۳.

شناخت شرایط اجتماعی و خانوادگی دانش‌آموز

۰۴.

آشنایی مشاور با شرایط نوجوانان و آسیب‌های تحصیلی

اهداف هدایت تحصیلی

• شناخت استعدادها و تواناییه

• شناخت ویژگیها و علایق

• راهنمایی و کمک در انتخاب رشتهی دبیرستان

• راهنمایی در زمینهی دنبال کردن علایق و استعدادها

• فراهم کردن زمینه برای انتخاب رشتهی ایدهآل در دانشگاه

• فراهم کردن زمینه برای شغل ایدهآل در آینده

عوامل موثر بر فرایند هدایت تحصیلی

عوامل زیادی وجود دارد که در این فرایند تاثیر گذار است. هدایت تحصیلی یک فرایند مهم و هدفمند است و عوامل متعددی در آن دخیل هستند. علاوه بر استعدادها و توانمندیها و علایق شما عوامل دیگری نیز هستند که تاثیر گذارند. نمرات دوران متوسطهی اول ۳۵ درصد در فرایند هدایت تحصیلی شما موثر است. پس توجه کنید که سوابق تحصیلی شما اهمیت دارد. آزمون استعدد ۱۵ درصد بر انتخاب رشتهی دانشگاهی شما تاثیر میگذارد. آزمون رغبت نیز ۱۵ درصد تاثیرگذار است. شما باید در رشتهی آیندهی خود استعداد داشته باشید و به آن علاقهمند باشید. پس ۳۰ درصد آزمونهای هدایت تحصیلی در انتخاب رشتهی شما نقش دارند. نظر دبیران، نظر خود شما، نظر والدین و مشاور هر کدام ۱۰ درصد تاثیر گذار است. تمام آزمونهای هدایت تحصیلی در سامانه پنجرهی واحد خدمات الکترونیکی انجام میشود. شما میتوانید با وارد کردن کد ملی و سریال شناسنامهی خود به این سامانه وارد شوید. اما شما نیاز به تفسیر شفاهی و مشاورهی کامل برای این آزمون نیاز دارید. پس فقط به آزمون اینترنتی اکتفا نکنید. زیرا یک مشاور خبره باید آن را برای شما تفسیر حرفهای کند و راه و چاه را به شما نشان دهد. کلینیک آوات این کار را برای شما انجام میدهد. شما میتوانید با تماس با مرکز آوات وقت مشاوره با دکتر سرای زاده بگیرید و تفسیر تست خود را همراه با مشاورهی حرفهای دریافت کنید. این گونه شما میتوانید با خیال راحت انتخاب رشته کنید.

تست هدایت شغلی و تحصیلی

یکی از تست‌های معروف شخصیت شناسی تست هالند است که توسط جان هالند به وجود آمده است. تست هالند به شما دانش‌آموزان کمک می‌کند که شخصیت خود را بشناسید و انتخاب رشته‌ای متناسب با علاقه و استعداد خود داشته باشید. انتخاب رشته در شغل آینده نقش مهمی دارد. پس دقت کنید و درست انتخاب رشته کنید. تست هالند یکی از مواردی است که کمک می‌کند شما آگاهانه انتخاب رشته‌ی نهایی را انجام دهید.

انواع تیپ شخصیتی از نظر هالند

• واقع‌گرا

• جست‌وجوگر

• هنری

• اجتماعی

• تهوری

• قراردادی

تحلیل تیپ‌های شخصیتی از نظر هالند

بر اساس تحلیل تیپ‌های شخصیتی شما می‌توانید متوجه شوید که در کدام یک از شخصیت‌های هالند قرار می‌گیرید و بر اساس آن انتخاب رشته‌ی نهایی را انجام دهید.

کلام آخر

مشاوره تحصیلی آوات آزمون‌ هالند و سایر آزمون‌های هدایت شغلی و تحصیلی را از شما می‌گیرد تا مسیر زندگی شما را مشخص کند. بعد از آزمون‌ها مصاحبه‌ی حضوری از شما گرفته می‌شود. اینگونه استعداد و رغبت شما هم در آزمون و هم در مصاحبه مشخص می‌شود. دکتر سرای زاده تست شما را تحلیل می‌کند و بر اساس مصاحبه‌ای که با شما انجام داده است بهترین رشته‌ی تحصیلی برای شما را معرفی می‌کند. پس اگر کنکوری هستید یا در پایه‌ی نهم هستید، حتما به کلینیک مشاور تحصیلی آوات بیایید و از دکتر سرای زاده وقت مشاوره بگیرید. مشاوره تحصیلی آوات به شما کمک می‌کند در آینده از انتخاب خود سربلند شوید و پشیمان نشوید تا مجبور به تغییر رشته شوید.

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین  این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی ۲۴ ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن