تکنیک زود از خواب بیدار شدن

بیدار شدن زود از خواب می‌تواند برای سلامتی، بهره‌وری و خلاقیت شما مفید باشد. اما برای بسیاری از مردم، این کار چالش‌برانگیز و دشوار است. برای آنکه بتوانید به راحتی و با انگیزه صبح‌ها از خواب بیدار شوید، باید برخی از عادات و روش‌هایی را در نظر بگیرید.

تکنیک

– از شب قبل شروع کنید. برای داشتن یک خواب با کیفیت، باید برنامه‌ای منظم برای پیش از خواب داشته باشید. سعی کنید قبل از خواب از موبایل، تلویزیون و دستگاه‌های الکترونیکی دوری کنید و فعالیت‌های آرام‌بخش مانند خواندن، نوشتن، یا مدیتیشن را انجام دهید. همچنین سعی کنید هر شب در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و از خوردن غذاهای سنگین یا نوشیدن کافئین و الکل قبل از خواب خودداری کنید¹².

– ساعت زنگ خود را به صورت پله‌ای تنظیم کنید. برای اینکه بتوانید به راحتی به بیدار شدن زود از خواب عادت کنید، باید به تدریج ساعت زنگ خود را زودتر تنظیم کنید. اگر مثلاً هدف شما بیدار شدن ساعت ۶ صبح است، اما عادت دارید ساعت ۹ بیدار شوید، نمی‌توانید به یکباره این تغییر را انجام دهید. به جای آن، می‌توانید هر روز ۱۰ یا ۱۵ دقیقه زودتر از روز قبل بیدار شوید و این کار را تا رسیدن به هدف خود ادامه دهید.

مشاوره تحصیلی آوات

– از رختخواب بیرون بیایید. وقتی ساعت زنگ شما زد، سعی کنید بلافاصله از رختخواب بلند شوید و به سمت نور روشن حرکت کنید. نور می‌تواند به بیدار شدن مغز شما کمک کند و هورمون ملاتونین را که باعث خواب‌آلودگی می‌شود، کاهش دهد. همچنین می‌توانید چند تمرین ساده انجام دهید تا خونرسانی به بدنتان را بهبود بخشید.

– یک هدف یا انگیزه برای بیدار شدن داشته باشید. برای اینکه بتوانید با شوق و اشتیاق از خواب بیدار شوید، باید یک دلیل قانع‌کننده برای خود داشته باشید. این دلیل می‌تواند یک کار مهم، یک پروژه جذاب، یک فعالیت لذت‌بخش، یا یک هدف شخصی باشد. وقتی یک هدف یا انگیزه در ذهن خود داشته باشید، می‌توانید با انرژی و اعتماد به نفس بیشتری روز خود را شروع کنید.

– یک روال صبحگاهی داشته باشید. برای اینکه بتوانید به طور مداوم زود از خواب بیدار شوید، باید یک روال صبحگاهی برای خود ایجاد کنید که شامل چند فعالیت مشخص باشد. این فعالیت‌ها می‌توانند شامل صبحانه خوردن، دوش گرفتن، مطالعه، نوشتن، یا هر چیز دیگری که برای شما مفید و مورد علاقه باشد. این روال می‌تواند به شما کمک کند تا با نظم و سازمان بیشتری روز خود را مدیریت کنید.

از دوستان و خانواده کمک بگیرید!

– از دوستان و خانواده خود کمک بگیرید. برای اینکه بتوانید به بیدار شدن زود از خواب عادت کنید، می‌توانید از حمایت و همراهی دوستان و خانواده خود استفاده کنید. می‌توانید با یک دوست یا عضو خانواده توافق کنید که هر صبح با هم تماس بگیرید و یا با هم فعالیتی مانند پیاده‌روی، دویدن، یا ورزش کنید. این کار می‌تواند به شما انگیزه و احساس مسئولیت بیشتری بدهد.

– خود را تشویق و جایزه دهید. بیدار شدن زود از خواب یک عادت مثبت است که باید به خودتان تبریک بگویید و از آن افتخار کنید. برای اینکه بتوانید این عادت را حفظ و تقویت کنید، می‌توانید خود را با چیزهایی که دوست دارید تشویق و جایزه دهید. مثلاً می‌توانید برای هر هفته‌ای که موفق به بیدار شدن زود از خواب شدید، خود را با یک کتاب، یک فیلم،  یک کتاب، یک فیلم، یا یک چیز دیگری که دوست دارید، خود را تشویق و جایزه دهید. این کار می‌تواند به شما احساس رضایت و انگیزه بیشتری بدهد .

– از خودتان انتظار بیش از حد نداشته باشید. بیدار شدن زود از خواب یک عادت است که نیاز به زمان و تلاش دارد. شاید برای شما سخت باشد که هر روز بدون استثنا از خواب بیدار شوید. اگر گاهی اوقات از برنامه خود عقب بیفتید یا خواب‌آلوده باشید، نباید خود را سرزنش کنید یا دلسرد شوید. به جای آن، سعی کنید از خطاهای خود یاد بگیرید و راه‌هایی را برای بهبود عملکرد خود پیدا کنید .

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *