چطور برای کنکور برنامه ریزی کنم ؟

برنامه‌ریزی برای کنکور ! هر کاری به برنامه‌ریزی احتیاج دارد. کنکور سراسری از چالش‌برانگیزترین مواردی است که نیاز به یک برنامه‌ی دقیق و منظم برای موفقیت دارد.

مقاله‌ی (کلید موفقیت در کنکور) به بهترین شدن شما می‌تواند کمک کند.

نبود یک برنامه‌ی تحصیلی مناسب باعث خستگی و فرسودگی شما می‌شود. به صورتی که شما وقت و زمان کمی برای استراحت دارید و همچنان مطالبی، نخوانده باقی می‌ماند.در نبود برنامه، دچار سردرگمی می‌شوید و نمی‌دانید که چه درسی را در کدام روز بخوانید تا برای آماده شوید. در صورت نبود برنامه، رسیدن به هدف دور از دسترس به نظر می‌رسد.پس اگر تا امروز بدون برنامه‌ی تحصیلی درس می‌خواندید، برای نوشتن یک برنامه‌ی اصولی و مناسب آماده شوید.

مقاله‌ی (با ناامیدی بجنگ) شما را از چنگ ناامیدی و سردرگمی نجات می‌دهد و با قدرت و انرژی برای خود برنامه‌ی درسی بنویسید و مطالعه را شروع کنید.

بنر تبلیغاتی آوات

مزیت‌های برنامه‌ریزی برای کنکور

 • به اهداف خود شناخت پیدا می‌کنید.
 • وقتتان هدر نمی‌رود.
 • نسبت به مطالعه‌ی بدون برنامه، انرژی کم‌تری از شما گرفته می‌شود.
 • انگیزه‌تان برای درس خواندن بیشتر می‌شود.
 • بازدهی شما بیشتر می‌شود.
 • یادگیری، یادآوری و تمرکزتان افزایش می‌یابد.
 • احساس اعتماد به نفس بیشتری می‌کنید.

اصول برنامه‌ریزی برای کنکور

 1. تعیین هدف

ابتدا هدف خود را مشخص کنید. چه رشته‌ای می‌خواهم قبول شوم؟ کدام دانشگاهی می‌خواهم بروم؟ رتبه‌ام باید چند شود؟

اولین قدم مشخص کردن هدف است. با تعیین هدف راه برای شما روشن می‌شود و می‌دانید برای چه دانشگاه و رشته‌ای درحال تلاش هستید. برای آگاهی از رشته‌های مختلف در دانشگاه، معرفی رشته‌ها در سایت ما را انتخاب کنید و با رشته‌های مختلف آشنا شوید.

 1. اولویت‌بندی

تمام دروس رو اولویت‌بندی کنید. دروسی که اهمیت بیشتری دارند و نیاز به مطالعه‌ی بیشتری دارند را در اولیت قرار دهید. می‌توانید از ضریب هر درس در کنکور نیز استفاده کنید. درس‌های مهم‌تر و با اولویت بالاتر را در بهترین وقت روز یعنی صبح قرار دهید. آنها را هر روز مطالعه کنید.

 1. زمان‌های مطالعه

زمان‌های مطالعه باید همراه درس آن ساعت باید به صورت دقیق نوشته شود. مثلا با خود قرار می‌گذارید برای مطالعه‌ی کنکور، ساعت ۸ تا ۹:۵ صبح درس فیزیک را مطالعه کنید. سپس یک استراحت نیم ساعت یا بیست دقیقه‌ای داشته باشید و ساعت مطالعه‌ی بعدی را آغاز کنید.

 1. تنوع درس‌ها

مطالعه‌ی خودتان را متنوع کنید. مثلا اگر صبح یک ساعت و نیم فیزیک مطالعه کردید، ساعت بعدی درس دیگری مطالعه کنید و پشت سر هم فیزیک نخوانید. متنوع کردن دروس کیفیت مطالعه و یادگیری شما را افزایش می‌دهد و شما را برای روز کنکور آماده می‌کند که باید دروس متنوع را یک جا امتحان دهید.

 1. روز جبران

شش روز از هفته برنامه‌ریزی کنید و هفت روز درس بخوانید. یک روز از هفته برای جبران برنامه‌ی درسیتان باشد. اگر یک روز نتوانستید طبق برنامه پیش بروید، در روز هفتم برنامه‌ی عقب‌افتاده‌ی خود را جبران کنید.دل به روز جبران خود نبندید. سعی کنید برنامه‌ی را سر وقت انجام دهید تا در روز هفتم هفته استراحت کنید.

 1. پایبندی به برنامه

به برنامه پایبند باشید. هر درس را در وقتی مققر خودش مطالعه کنید. از سر بی‌حوصلگی و تنبلی دروس را جابه‌جا نکنید. سعی کنید حتما برنامه‌ی خود را انجام دهید و طبق آن مطالعه کنید. این کار ذهن شما را منظم می‌کند و آمادگی ذهن برای آن درس در زمان خودش بیشتر می‌شود.مثلا اگر هر روز صبح ریاضی مطالعه کنید، ذهن شما هر روز صبح خودش را برای ریاضی آماده می‌کند. یا اگر هر شب قبل از خواب، لغات زبان را مرور کنید، قبل خواب ذهن شما برای فراگیری لغات آماده است.

 1. برنامه‌ی مکتوب

حتما برنامه‌ی خود را بنویسید و جایی جلوی چشمتان بگذارید. برنامه‌ی شما نباید ذهنی باشد و آن را از حفظ باشید. باید روی کاغذ به صورت نوشتاری باشد. اینگونه نظم شما در مطالعه بیشتر می‌شود و برای تغییر دادن برنامه راحت‌ترید.

 1. ارزیابی

موقعی را برای خودتان مقرر کنید و از خودتان آزمون بگیرید. پیشرفت خود را اندازه‌گیری کنید. ببینید چقدر برنامه برای شما مفید بوده و چقدر توانسته‌اید به آن پایبند باشید. ارزیابی مستمر و مرتب اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و در صورت وجود اشکال در یادگیری، برنامه‌ریزی یا شیوه‌ی مطالعه شما را آگاه می‌سازد.

 1. انعطاف‌پذیری برنامه

برنامه‌ی شما باید انعطاف داشته باشد تا در صورت وجود مشکل، قابل تغییر باشد. یک برنامه‌ی واقع‌بینانه و انعطاف‌پذیر بنویسید. از تغییر برنامه نترسید. ممکن است ابتدای کار چند بار برنامه‌ی خود را عوض کنید تا به برنامه‌ی ایده‌آل خود برسید.

 1. خصوصی بودن هر برنامه

به هیچ عنوان از برنامه‌ی فرد دیگری استفاده نکنید. فرض کنید برنامه‌ی تحصیلی مثل مسواک است. هر برنامه‌ای بر اساس ویژگی‌ها و توان روحی و جسمی هر کس تنظیم شده است. شما باید یک برنامه، مناسب خودتان و ویژگی‌های شخصیتی خود تنظیم کنید.

ممکن است بتوانید از برنامه‌ی فرد دیگری الگوبرداری کنید؛ اما کپی‌برداری مطلقا ممنوع.

مشاوره تحصیلی آوات

کلام آخر

برنامه‌ریزی مخصوصا برای کنکور اهمیت زیادی دارد. اگر اصولی برنامه‌ریزی نکنید، دچار مشکلاتی می‌شوید.اگر می‌خواهید یک برنامه‌ی حرفه‌ای داشته باشید، می‌توانید از مشاورین تحصیلی کلینیک دکتر سرای‌زاده کمک حرفه‌ای طلب کنید. یک برنامه‌ی اصولی و حرفه‌ای شما را از سردرگمی نجات می‌دهد.

 

 

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *