رشته داروسازی

بسیاری از مردم از جمله تعداد قابل توجهی از داوطلبان آزمون سراسری شناخت صحیحی از رشته‌ی داروسازی ندارند.

آنها نمی‌دانند شغل فارغ التحصیل داروسازی، دارو فروشی نیست و حتی هدف این رشته نیز فقط تربیت داروساز نمی‌باشد. داروسازی تنها یکی از تخصص‌های فارغ‌التحصیل این رشته است.

باید دانست که در علم پزشکی برای مداوای یک بیمار روش‌های متعددی از جمله دارو درمانی، جراحی و روان درمانی وجود دارد. در این میان دارو درمانی به عنوان متداول‌ترین شیوه در تمام دنیا شایع است. رشته‌ی داروسازی، رشته‌ای است که در همین زمینه با بیماران و مردم مرتبط می‌گردد.

یک داروساز در صورت ناموفق بودن رژیم دارو درمانی باید علل عدم موفقیت را بررسی کند. از همین رو می‌توان گفت رشته‌ی داروسازی بخشی از رشته‌ی علوم پزشکی است که در رابطه با تولید و ساخت دارو، بررسی وضعیت دارو در بدن انسان و موجودات زنده، میزان تاثیر دارو در سلامت جامعه و کم کردن بحران‌های بیماری‌زا نقش ایفا می‌کند. به عبارت دیگر رشته‌ی داروسازی به شناخت ماده‌ی موثر، فرموله کردن این ماده (تبدیل ماده موثر به فرمی که قابل مصرف برای بیمار باشد مثل قرص، کپسول، شربت یا استفاده از روش‌های تزریقی) و بررسی اثرات دارو و بر بدن بیمار می‌پردازد.

شاید جالب باشد که بدانید حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد علت عدم موفقیت شیوه‌ی مداوای یک بیمار به دارو مربوط می‌شود؛ یعنی کیفیت دارو، انتخاب نوع دارو و نحوه استفاده از دارو ( این که بیمار دارو را با چه مواد غذایی یا داروهای دیگر استفاده کرده است) می‌تواند اثر دارو را تضعیف کند. این وظیفه‌ی یک داروساز است که علت را تشخیص دهد و در این زمینه پزشک معالج را راهنمایی کند.

موقعیت شغلی در ایران 

حدود ۹۰ درصد فارغ التحصیلان جذب بازار کار می‌شوند. در این میان بیش از ۸۰ درصد جذب داروخانه‌ها می‌شوند. مابقی در صنایع (صنعت ساخت و کنترل دارو ) و کارخانه های آرایشی-بهداشتی مشغول به کار می‌شوند. بعضی نیز در کارهای اجرایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می‌کنند.

از سوی دیگر در حال حاضر حدود ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور در کارخانه‌های متعدد داروسازی داخل کشور ساخته می‌شود. بدون شک این داروخانه‌ها به کارشناسان نیاز دارند. این درحالی است که اکثر کارخانه‌های کشور دارای واحدی به اسم تحقیقات هستند. امکان فعالیت‌های تحقیقاتی برای فارغ‌التحصیلان علاقه‌مند مهیا است.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس پایه

بیولوژی نظری، فیزیک نظری، ریاضیات پایه و مقدمات آمار، شیمی عمومی، بیوشیمی، فیزیولوژی، شیمی آلی، تشریح، اصول خدمات بهداشتی، آمار حیاتی، شیمی تجزیه، میکروب شناسی، نظری و عملی، انگل شناسی و قارچ شناسی، ایمونولوژی، کمک‌های اولیه، کامپیوتر.

دروس تخصصی 

گیاه شناسی دارویی، اشکال دارویی، تغذیه و رژیم درمانی، مواد خوراکی نظری، مدیریت در داروسازی، درمان شناسی، اطلاعات دارویی، شیمی دارویی، فارماکولوژی، مفردات پزشکی، فراورده های دارویی بیولوژی، فیزیکال فارماسی، روش‌های دستگاهی، سم شناسی، بیوفارماسی، داروسازی صنعتی، کنترل میکروبی دارویی، کارآموزی صنعت، زبان تخصصی، مقدمات داروسازی، گیاه شناسی داروسازی، کارآموزی داروخانه.

توانایی‌های لازم

دانشجو برای ارائه‌ی خدمات به بیماران باید بتواند با افراد به درستی ارتباط برقرار کرده و خوب صحبت کند و در ضمن سخت‌کوش و جدی باشد. دروس رشته‌ی مذکور بسیار فراگیر و متنوع است و هم جنبه‌ی حفظی و هم جنبه تحلیلی دارد؛ در نتیجه به همت و تلاش قابل توجه نیازمند است.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *