کمال گرایی

کمال‌گرایی به طور کلی به گرایش فرد به داشتن معیارهای بسیار بالا و تلاش افراطی برای رسیدن به آنها تعریف می‌شود. کمالگرایی می‌تواند در دو نوع بهنجار و نابهنجار تقسیم شود. کمال‌گرایی بهنجار باعث می‌شود که افراد اهداف قابل دسترس و معناداری برای خود تعیین کنند و از تلاش خود لذت ببرند. کمال‌گرایی نابهنجار اما باعث می‌شود که افراد اهداف غیر واقعی و دست نیافتنی داشته باشند و خود را با میزان بهره‌وری و دستاوردهای خود ارزیابی کنند . این نوع از کمال‌گرایی می‌تواند منجر به افسردگی، اضطراب، استرس، خودکشی، بی‌اشتهایی و اختلالات شخصیتی شود.

در این مقاله، قصد داریم کمال‌گرایی را از منظر نظریه‌ها،  عوامل مؤثر و پیامدهای روانشناختی بررسی کنیم. همچنین راهکارهایی را برای مدیریت کمال‌گرایی ناسازگار و تقویت کمال‌گرایی سازگار ارائه می‌دهیم. امیدواریم که این مقاله بتواند به افزایش آگاهی و درک از این موضوع مهم و پیچیده کمک کند.

توضیحات

کمال گرایی یک ویژگی شخصیتی است که فرد برای رسیدن به سطح بالای عملکرد و بی‌عیب‌ونقص بودن تلاش می‌کند. کمال گرایی می‌تواند دو نوع مثبت و منفی باشد. کمالگرایی مثبت انگیزه و پیشرفت را افزایش می‌دهد، اما کمال گرایی منفی باعث افسردگی، استرس، خودکشی و اختلالات روانی می‌شود.

مشاوره تحصیلی آوات

کمال گرایی تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند فرزندپروری، نظام آموزشی، اختلالات روانشناختی و ژنتیک شکل می‌گیرد. برای مدیریت کمال گرایی ناسازگار، می‌توان از روش‌هایی مانند تغییر نگرش، تنظیم اهداف، تقویت خودپنداره، تمرین ذهن‌آگاهی، مشاوره و درمان استفاده کرد.

راهکار

کمال‌گرایی یک نگرش غیرسالم است که می‌تواند منجر به استرس، ناامیدی، خودسرزنشی و کاهش عزت‌نفس شود. برای کاهش کمال‌گرایی، برخی راهکارهایی که می‌توانید امتحان کنید عبارتند از:

  • انتظارات واقع‌گرایانه‌تری برای خود و دیگران تنظیم کنید. به جای تلاش برای بی‌نقص بودن، سعی کنید بهترین خودتان باشید و از دستاوردهای خود لذت ببرید.
  • خودتان را دوست داشته باشید و با خود مهربان باشید. به جای انتقاد و سرزنش خود به خاطر اشتباهات، خودتان را تشویق و تقدیر کنید و از اشتباهات به عنوان فرصت‌های یادگیری استفاده کنید.
  • تحلیل هزینه-فایده کمال‌گرایی را انجام دهید. ببینید کمال‌گرایی چه مزایا و معایبی برای شما دارد و آیا ارزش دارد که به خاطر آن خودتان را زجر دهید.
  • اهداف خود را به صورت قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط، منطقی و زمان‌بندی شده تعیین کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا پیشرفت خود را ارزیابی کنید و از خود انتظارات غیرمنطقی نداشته باشید.
  • به خود اجازه دهید که کارهای ناتمام یا ناقص را انجام دهید. این کار به شما یاد می‌دهد که همه چیز را کنترل نمی‌توانید و باید با عدم قطعیت و ناکامل بودن زندگی کنار بیایید.
  • از خودتان و دیگران درخواست کمک کنید. این کار نشان می‌دهد که شما انسان هستید و نیاز به حمایت و همکاری دارید. همچنین به شما امکان می‌دهد

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *