غلبه بر تمرکز کم

تمرکز کم یکی از مشکلات جهانی دانش‌آموزان است. گاهی به راحتی می‌توانید مطالب زیادی را به خاطر بسپارید و گاهی مغز شما همکاری با شما ندارد.

در چنین مواقعی باید چه کار کرد؟

در این مقاله ۵ روش برای شما آورده شده که تمرکزتان را بالا ببرید تا بتوانید مطالعه را ادامه دهید. همیشه تلاش کنید حتی وقتی تمرکز ندارید. این گونه دانش‌آموز نمونه‌ای می‌شوید و نمرات خوبی در دبیرستان و کنکور کسب می‌کنید.

۵ روش غلبه بر تمرکز کم

وقتی تمرکز ندارید این ۵ روش را امتحان کنید و ببینید چه تاثیری بر تمرکز شما می‌گذارد.

بنر تبلیغاتی آوات

تکنیک پومودورو

شما می‌توانید این تکنیک را هر جور شده مختص به خودتان کنید. تکنیک پومودورو چیست؟ این تکنیک وقتی به کار می‌رود که شما بازه زمانی‌های کمی بازدهی دارید؛ مثلا ۵ دقیقه. در این مواقع شما ۵ دقیقه درس می‌خوانید و یک استراحت کوتاه بعد از آن انجام می‌دهید و این چرخه تکرار می‌شود. اگر ۵ دقیقه برای شما خیلی کم است ۱۵ دقیقه یا ۲۰ دقیقه درس بخوانید بعد استراحت کوتاهی داشته باشید.

تنظیم سطح دوپامین

تنظیم سطح دوپامین به تازگی خیلی محبوب شده است. این روش راهی است برای اینکه محرک‌هایی که دوپامین بیش از حد در مغز ترشح می‌کند را کاهش می‌دهد. پیشنهاد ما برای تنظیم سطح دوپامین این است که مدتی از شبکه‌های اجتماعی فاصله بگیرید و سایر سرگرمی‌ها را امتحان کنید. این کار باعث می‌شود سطح دوپامین مغز به حالت عادی برگردد. وقتی این کار را انجام دهید درس خواندن راحت‌تر می‌شود. چون دیگر فکرتان درگیر این نیست که اینستاگرام یا توییتر خود را چک کنید.

روش دیگری برای تنظیم سطح دوپامین ورزش است. ورزش باعث آزاد شدن دوپامین می شود؛ البته دوپامین با کیفیت بالاتر.

خوراکیهایی برای تمرکز بهتر

برای اینکه بر تمرکز کم غلبه کنید، مطمئن شوید که بدنتان کم آب نشده باشد و از غذاهای مقوی استفاده کرده باشید. گاهی ممکن است حوصله‌ی مطالعه را نداشته باشید؛ اما با خوردن غذا سرحال شده باشید و بتوانید مطالعه کنید. غذاهای خاصی را برای افزایش تمرکز خود بخورید. مثل غذاهایی با طبع گرم مانند موز، خرما، نارگیل و… از مغزیجات هنگام مطالعه حتما استفاده کنید.

روتین

اگر با تمرکز کردن مشکل دارید، بهترین راه این است که برای خودتان روتین درست کنید. روتین همیشه به داد شما می‌رسد. ساعت مشخصی را مقرر کنید که حتما در آن ساعت مطالعه را شروع کنید. تا مدتی به این ساعت حتما پایبند باشید و درس بخوانید. بعد از دو هفته مغز شما در آن ساعت برای مطالعه آماده می‌شود.

مشاوره تحصیلی آوات

روش مطالعه‌ی درست

از روش مطالعه‌ی درست استفاده کنید. بسیاری از شما دانش‌آموزان بدون اینکه با روش خاصی درس بخوانید، مطالعه می‌کنید. درست است که اصل کار مطالعه است. اما باید روش مناسب خود را پیدا کنید. مقالات (روش‌های یادگیری خواندن) ما را مطالعه کنید تا روش‌های یادگیری متعددی را بشناسید. همه‌ی آنها را امتحان کنید. در نهایت ببینید با کدام یک از آنها راحت‌ترید و آن را انتخاب کنید.

کلام آخر

این پنج روش برای افزایش تمرکز شما است. توجه کنید که شما باید درس بخوانید، حتی وقتی تمرکز ندارید. پس از این پنج روش استفاده کنید تا در مواقعی که تمرکز ندارید بتوانید درس بخوانید و از رقیبانتان جلو بیفتید. یادتان نرود که اگر در همه‌ی مواقع درس بخوانید از تمام رقبای خود جلو می‌افتید. فقط باید راه آن را بدانید که در هر موقعیتی با چه روشی درس بخوانید.

برای غلبه بر تمرکز کم می‌توانید به کلینیک مشاوره تحصیلی آوات مراجعه کنید. راهکارهایی که مشاوران آوات به شما می‌آموزند تمرکز شما را افزایش می‌دهد. پس اگر تمرکز کم معضل شما است حتما به آوات مراجعه کنید و یک وقت مشاوره با دکتر سرای زاده بگیرید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *