رشته پزشکی

رشته پزشکی یکی از پردرآمدترین رشته‌های کنکور تجربی است که سالانه تعداد زیادی از داوطلبان را به خود جذب می‌کند. اکثر داوطلبانی که در گروه تجربی در حال مطالعه هستند رویای رشته پزشکی را در سر خود دارند. بنابراین رشته پزشکی بین داوطلبان گروه تجربی محبوبیت خاصی دارد. 

موقعیت شغلی در ایران 

امروزه از گوشه کنار می‌شنویم که برای فارغ‌التحصیلان پزشکی بازار کار مناسبی وجود ندارد؛ در حالی که هنوز در بسیاری از شهرهای کوچک و مناطق محروم با کمبود پزشک مواجه هستیم. از سوی دیگر فارغ‌التحصیل پزشکی حتما نباید در مطب بنشیند و نسخه بنویسد؛ بلکه در زمینه‌ی پزشکی شغل‌های مختلفی هست که می‌توان انجام داد. برای مثال زمینه‌های تحقیقی بسیاری در این رشته وجود دارد؛ اما متاسفانه تعداد فارغ‌التحصیلانی که مایلند در این زمینه شرکت کنند، بسیار انگشت شمار است.

توانایی‌های لازم

یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه، تحقیق و پژوهش را در حد بسیار گسترده و فراگیر داشته باشد. اگر دانشجو کوشا و علاقه‌مند  نباشد و تنها برای عنوان (دکتری) وارد این رشته شده باشد، حتی نمی‌تواند مدرک دکترای عمومی خود را به دست بیاورد؛ زیرا دوره‌ی پزشکی عمومی نسبت به رشته‌های دیگر طولانی‌تر است. در طی این مدت دانشجو باید درس‌های متعدد، متنوع، حجیم و نسبتا پیچیده‌ای را مطالعه کند.

در حال حاضر نظام آموزش پزشکی عمومی ۴ دوره‌ی علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کار آموزی بالینی و کارورزی بالینی دارد.

دوره‌ی علوم پایه

دوره‌ی علوم پایه‌ی پزشکی ۵ ترم تحصیلی است که بعد از تمام کردن آن دانشجویان مجاز به ورود به دوره‌ی بعدی (فیزیوپاتولوژی) هستند. پیش از ورود به دوره‌ی بعدی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، امتحان جامع علوم پایه‌ی پزشکی را از تمام دانشجویان به صورت سراسری در تمام دانشگاه های علوم پزشکی می‌گیرد.  قبول شدگان مجاز به شرکت در دوره‌ی فیزیوپاتولوژی هستند.

دروس علوم پایه

بیوشیمی، بافت شناسی، تشریح (نظری و عملی)، تشریح ( آناتومی ) (نظری و عملی)، فیزیولوژی (نظری و عملی)، ایمونولوژی (نظری)،

 اپیدمیولوژی، روان‌شناسی، جنین شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب شناسی عمومی، انگل شناسی، میکروب شناسی.

مشاوره تحصیلی آوات

دوره‌ی فیزیوپاتولوژی

این دوره شامل ۳۱ واحد درسی است و دانشجویان در دو ترم تحصیلی این دوره را مطالعه می‌کنند. در پایان این دوره معدل دانشجو از دروس فیزیوپاتولوژی،  باید حداقل ۱۲ باشد. حداکثر مدت مجاز در مراحل اول و دوم (علوم پایه و فیزیوپاتولوژی) ۵ سال است. در پایان این دو دوره دانشجویانی که همه واحد‌ها را با موفقیت گذرانده‌اند، به دوره‌ی کارآموزی بالینی راه پیدا می‌کنند. باید توجه داشت که ملاک قبولی در امتحانات این مرحله، کسب حداقل نمره ۱۲ از ۲۰ است؛ در حالی که در دروس پایه ملاک، کسب نمره‌ی ۱۰ از ۲۰ می‌باشد.

دروس فیزیوپاتولوژی

آسیب شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی، دوره‌های فیزیوپاتولوژی، ارگان‌ها.

دوره‌ی کارآموزی بالینی

دانشجویان پزشکی در این مرحله قادر هستد آموخته‌های خود را از دروس مختلف با یافته‌های بالینی از بیماران بستری در بیمارستان‌ها تطبیق داده. آنها می‌توانند با بهره‌گیری مناسب از روش‌های تشخیص ‌آزمایشگاهی، بیماری را تشخیص دهند و اقدامات مناسب درمانی را برای بیمار انجام دهند.

این دوره شامل ۹۷ واحد درسی است که در چهار بخش اصلی ارائه می‌گردد و عمدتا مسائل رایج در پزشکی عمومی را شامل می‌شود. این مسائل عبارتند از داخلی، جراحی، زنان و کودکان.

سایر بخش‌ها فرعی محسوب می‌شوند. با توجه به این مطالب، چهار رشته‌ی اصلی جراحی، داخلی، زنان و کودکان زمان بیشتری به خود اختصاص می‌دهند.

در دوره‌ی کارآموزی، دانشجویان روش برخورد با بیمار، تهیه‌ی شرح‌حال بیمار و نحوه‌ی تشخیص و درمان را فرا می‌گیرند تا در دوره‌ی بعدی (کارورزی) که خود تصمیم گیرنده خواهند بود، بتوانند به کمک بیماران بشتابند و تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند.

در دوره‌ی کار آموزی نمره‌ی قبولی در دروس عملی و نظری ۱۲ است و معدل کل دوره‌ی کارآموزی باید بالای ۱۴ باشد. چنانچه کمتر از ۱۴باشد، باید واحدهای با نمره‌ی کمتر ۱۴ تکرار شود تا معدل کل به ۱۴ برسد.

در پایان این دوره، دانشجویان قبل از ورود به دوره‌ی کارورزی در امتحانی به نام امتحان جامع کارورزی شرکت می‌نمایند و پس از قبولی به دوره‌ی کارورزی وارد می‌شوند. حداکثر ۴ مرتبه در این امتحان می‌توان شرکت نمود.

دروس کارآموزی بالینی

بیماری‌های اعصاب، بیماری‌های عفونی، کارآموزی داخلی، بیماری‌های جراحی، بیماری‌های ارتوپدی، بیماری‌های عفونی، کارآموزی جراحی، تاریخ و اخلاق پزشکی، بیماری‌های کودکان، پزشکی قانونی و مسمومیت‌ها، فارماکولوژی بالینی، کارآموزی چشم، کارآموزی پوست، کارآموزی بهداشت، کارآموزی بخش کودکان، بهداشت، کارآموزی گوش و حلق و بینی، کارآموزی ارتوپدی، بیماری‌های زنان و زایمان، کارآموزی رادیولوژی، بیماری‌های روانی، کارآموزی روانپزشکی.

دوره کارورزی بالینی

این دوره آخرین مرحله‌ی آموزش پزشکی است و آن را دوره انترنی نیز می‌گویند. این دوره ۶۴ واحد درسی است و ۱۸ ماه به طول می‌انجامد. در دوره‌ی کارورزی، دانشجویان مسئولیت معاینه‌ی بیماران و تشخیص و اقدامات درمانی را در بیمارستان بر عهده خواهند داشت. در پایان این دوره و قبل از فراغت از تحصیل، کارورزان باید درس پایان نامه را که ۶ واحد درسی است، آغاز کنند.

دروس کارورزی بالینی

کارورزی بخش جراحی، کارورزی بخش چشم‌، کارورزی بخش سوانح و سوختگی، کارورزی بخش ارتوپدی، کارورزی بخش ارولوژی،  کارورزی بخش اطفال، کارورزی بخش بهداشت، کارورزی بخش گوش و حلق و بینی، کارورزی بخش داخلی، کارورزی بخش زنان و زایمان، کارورزی بخش اورژانس، کارورزی بخش نفرولوژی، کارورزی بخش پوست، کارورزی بخش روانپزشکی.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *