مهندسی معماری

رشته‌ معماری بین مهندسی و هنر ارتباط برقرار کرده است. رشته‌ی معماری به دلیل جذابیتی که دارد جزو رشته‌ها پرطرفدار است. این رشته دارای دو جنبه‌ی فنی و هنری است. از هر دو جنبه واحدهای درسی وجود دارد. یک مهندس معمار باید در خانه فضای آرامش‌بخشی ایجاد کند تا باعث ایجاد دلزدگی و افسردگی نشود. کاری که بیش از رعایت اصول فیزیک مثل نور، صورت و… به آشنایی با اصول زیبایی‌شناختی نیاز دارد.

مهندس معمار از مرحله‌ی طراحی یک بنا تا ساخت و مدیریت کامل پروژه را بر عهده دارد.

موقعیت شغلی در ایران

دانشجویان معماری می‌توانند در حین تحصیل به عنوان نقشه‌کش یا کمک طرح وارد عرصه‌ی کار شوند. با این کار علاوه بر وارد شدن بر محیط کار، آموزش‌های اولیه را هم می‌بینند.

اکثر فارغ‌التحصیلان به عنوان طراح فنی یا ناظر اجرای طرح و به عنوان سرپرست دفاتر مشاوره مشغول به کار می‌شوند. یک مهندس معمار لازم است پروانه‌ی اشتغال دریافت کند. علاوه بر مدرک دانشگاهی، دانشجوی این رشته باید مهارت و ذوق کافی داشته باشد تا بتواند به راحتی استخدام شود. با وجود نیاز همه‌ی افراد جامعه به خانه و افزایش ساخت و ساز در کشور آینده‌ی مناسبی برای این رشته پیش‌بینی می‌شود.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس رشته‌ی مهندسی معماری

دروس پایه‌

هندسه کاربردی، کارگاه مصالح و ساخت، درک و بیان محیط، بیان معماری، هندسه مناظر و مرایا، ریاضیات و آمار، انسان، طبیعت، معماری، مقدمات طراحی معماری.

دروس اصلی

مبانی نظری معماری، آشنایی با معماری جهان، برداشت از بناهای تاریخی، آشنایی با معماری معاصر، نقشه‌برداری، تنظیم شرایط محیطی، تاسیسات الکتریکی، تاسیسات مکانیکی، مقاومت مطلاح و سازه‌های فلزی؛ سازه‌های بتنی، ایستایی، متره و برآورد، مدیریت و تشکیلات کارگاه، مصالح ساختمانی، ساختمان روستا، طرح معماری.

دروس تخصصی

آشنایی با مبانی برنامه‌ریزی کالبدی، تحلیل فضاهای شهری، آشنایی با مرمت ابنیه، طرح معماری، معماری فنی، طرح نهایی.

توانایی‌های لازم

مهندسی معماری بیش از اینکه تکنیک باشد، ذوق و سلیقه و استعداد است. معمار کسی است که طرح فردی‌اش با نقاشی و مجسمه‌سازی برابری کند. در واقع هدف معمار این است که یک اثر هنری کاربردی بسازد. دانشجوی این رشته لازم است که دارای خلاقیت و قدرت تجسم باشد. همچنین باید در دروس ریاضی، مخصوصا در هندسه قوی باشد. چون برای آموزش فن و تکنیک معماری باید دروسی مثل هندسه کاربردی، هندسه مناظر و مرایا و ریاضیات و آمار را مطالعه کرد.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *