کنکور ۱۴۰۳ بر اساس قانون مجلس اجرا می شود

عضو کمیسیون آموزش مجلس در واکنش به اظهارات دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طبق اینکه مصوبه ابلاغی درباره کنکور تغییر نمی‌کنه، گفت:

کنکور از سال بعد (کنکور ۱۴۰۳) بر اساس قانون مجلس اجرا می شود.

احمد نادری در گفتگو با خبرنگاران، در واکنش به اظهارات اخیر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر اینکه مصوبه ابلاغ شده درباره‌ی کنکور به هیچ وجه تغییر نمی‌کنه. اگر طرح اصلاح قانون کنکور در صحن مجلس تصویب بشه، چون خلاف اصل ۵۷ قانون اساسیه، از سمت شورای نگهبان رد می‌شه. او در این مورد اظهار داشت:

 نظر دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی محترم است اما طبق قانون اساسی مرجع قانون گذاری، مجلس شورای اسلامی است. طبق نظر مقام معظم رهبری هر کجا که مجلس به امری ورود پیدا کند، شورای عالی انقلاب فرهنگی حق ورود به آن موضوع را ندارد.

وی بیان کرد:

مجلس در سال ۹۲ قانون سنجش و پذیرش را تصویب کرد که البته اصلاحاتی را هم بعداً در این قانون به وجود آورد و قانون سنجش و پذیرش، قانون قطعی مجلس است.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:

 ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به بحث کنکور متاخر از مجلس بود و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در چند جا قانون مجلس را نقض می‌کند. مسأله‌ای که ما همواره مطرح کردیم این بوده که ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به مقوله کنکور برخلاف قانون بوده است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی ادامه داد:

ما معتقد بودیم که امسال هم نباید کنکور ۱۴۰۳ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شود. اما مجلس فقط برای آنکه آرامش داوطلبان کنکور و خانواده‌های آنان به هم نریزد، پذیرفت امسال هم طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور برگزار شود. اما عزم مجلس آن است که کنکور ۱۴۰۳ بر اساس قانون مجلس اجرا می‌شود.

نادری گفت:

 در مصوبه‌ای که در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره طرح اصلاح قانون کنکور داشتیم که البته هنوز در صحن مجلس بررسی نشده. ما تاکید کردیم که هر گونه تصمیم‌گیری درباره معدل و نحوه اجرای کنکور باید در شورای سنجش و پذیرش بررسی شود. این شورا طبق مصوبه مجلس قانونی است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی حق لغو قانون مجلس را نداره و اختیار ذاتی مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی قانون‌گذاریه و شورای عالی انقلاب فرهنگی حق قانون‌گذاری نداره. این شورا می‌تونه سیاست‌گذاری کنه. مجلس هم طبق سیاست‌هایی که شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص می‌کنه، قانون‌گذاری خواهد کرد. متأسفانه درباره کنکور شاهدیم که شورای عالی انقلاب فرهنگی به جای سیاست گذاری، قانون گذاری کرده.

برای اینکه از اخبار جا نمونی خبر حفاظت از آزمون سراسری رو مطالعه کن.

 

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *