کاردرمانی

آیا می‌دانید که ۱تا ۳ درصد کودکان ایرانی با مشکل حرکتی به دنیا می‌آیند؟ کودکانی که حتی در سنین ۳یا ۴سالگی نیز نمی‌توانند سینه‌خیز یا چهار دست و پا راه بروند.

آیا می‌دانید که تعداد قابل توجهی از بیماران بعد از عمل جراحی نمی‌توانند با شغل سابقشان تطبیق یافته و بازدهی قبلی را داشته باشند؟

و آیا می‌دانید که بسیاری از بیماران روانی پس از درمان نمی‌توانند به زندگی اجتماعی برگشته و در حد سایر افراد جامعه فعالیت کنند؟ چه باید کرد؟

آیا می‌توان با کار درمانی مشکلات فوق را حل کرد و یا برای بهبود اختلالات فوق باید از روان درمانی کمک گرفت؟

متخصصان کاردرمانی معتقدند که بهترین راه درمان مشکلات و اختلالات یاد شده، استفاده از روش کاردرمانی است؛ زیرا یک کار درمان در دو حیطه روانی و جسمانی، به معالجه اختلالات مورد نظر می‌پردازد.

در واقع کاردرمانی تنها رشته‌ی علوم توانبخشی در مقطع لیسانس است که به درمان اختلالات در حیطه‌ی جسمانی و حیطه‌ی روانی می‌پردازد. کاردرمانی به عنوان یک رشته‌ی کل نگر، تمامی ابعاد یک بیماری و تاثیرات جانی آن را به روی زندگی شخصی و اجتماعی در نظر گرفته و با ارائه تکنیک‌های درمانی مناسب، ضمن در نظر گرفتن علائق و انگیزه فرد، او را به سوی فعالیت روزانه مستقل سوق می‌دهد.

متخصصان کاردرمانی با تسلط کامل بر علوم مختلف فیزیولوژی، آناتومیکی و روانشناختی، یک برنامه‌ی جامع درمانی را به بیماران ارائه می‌دهند. یعنی در کاردرمانی، تمرکز درمان فقط روی بیمار نیست، بلکه تمامی ابعاد زندگی فرد، مورد بررسی قرار می‌گیرد. گفتنی است که هدف فیزیوتراپی به حداکثر رساندن استقلال افراد بیمار و ناتوان در انجام کارهای روزمره و فعالیت‌های اجتماعی و همچنین آمادگی برای آموزش حرفه‌ای است.

بنر تبلیغاتی آوات

توانایی‌های لازم

یک درمانگر باید انگیزه‌ای قوی داشته باشد تا بتواند با بیمارانی که دارای معلولیت‌های مختلف هستند، ارتباط برقرار کرده و آنها را به خوبی درمان کند. مهم‌ترین ویژگی یک درمانگر، علاقه به انسان‌هاست. اگر متخصص به کار خود و مردم علاقه‌مند نباشد و صبر و حوصله نداشته باشد، موفق به درمان بیمار مورد نظر نخواهد شد.

برخی از استادان کاردرمانی نیز اولین و مهم‌ترین ویژگی دانشجوی کاردرمانی را داشتن توانایی جسمی و روحی خوب می‌دانند. اینکه بتواند با درایت، ابتکار عمل و خلاقیت، درمان موثرتری را ارائه بدهد، سایر ویژگی‌های داوطلب باید باشد.

موقعیت شغلی در ایران

کشور ما با کمبود متخصص کار درمانگر روبه‌رو است. هر ساله بیمارستان‌ها، کلینیک‌های توانبخشی سازمان بهزیستی کشور و هلال احمر برای جذب فارغ‌التحصیلان کاردرمانی اعلام نیاز می‌کنند. همچنین فارغ‌التحصیلان می‌توانند با مجوز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی اقدام به تاسیس کلینیک خصوصی شبانه‌روزی کنند.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس پایه

آناتومی (سر و گردن و تنه، اندام فوقانی، تحتانی، سطحی، اعصاب)، استخوان شناسی، روان‌شناسی عمومی، روانپزشکی عمومی، رشد روانی_حرکتی، بیماری‌های داخلی.

دروس تخصصی

آشنایی با اصول توانبخشی و طب فیزیکی، واحد رادیولوژی، کاردرمانی در بیماری‌های مغز و اعصاب، کاردرمانی در بیماری‌های ارتوپدی، کاردرمانی در بیماری‌های روماتولوژی، کینزیولوژی و بیومکانیک، تکنیک‌های حرکت درمانی، کاردرمانی در بیماری‌های کودکان، ارزشیابی و اندازه‌گیری قدرت عضلانی، کارآموزی بالینی، زبان تخصصی.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاورین آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی (گفتار درمانی) کلیک کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *