چگونه کیفیت مطالعه را زیاد کنیم؟

کیفیت مطالعه از عوامل تاثیر گزار در موفقیت تحصیلی است. کیفیت مطالعه از کمیت ­آن بسیار با اهمیت­ تر است، کیفیت یعنی درس خواندن منطقی و استفاده ­ی هرچه بیشتر از زمان. از عوامل تاثیر گزار در کیفیت مطالعه برنامه درسی می باشد. برنامه نباید به قدری سنگین باشد که قابل اجرا نباشد.

نکات با اهمیت در کیفیت مطالعه

برنامه­ ریزی کاغذی

باید برنامه­ شما کاغذی و مکتوب باشد. توی سرتان برای خودتان برنامه ریزی نکنید. باید آن را ببینید تا استرستان کاهش یابد. برای افزایش کیفیت مطالعه ­تان برنامه را به صورت کوتاه مدت تنظیم کنید. مثلا برای یک هفته برنامه بنویسید.

هر هفته در برنامه­ خود تغییراتی ایجاد کنید تا به برنامه­ی ایده­ آل خودتان برسید.

مکان مناسب

در مکان مناسبی مطالعه کنید. مکانی که محرک­های محیطی کمتری دارد را پیدا کنید. مثل اتاق خودتان یا پانسیون‌های مطالعاتی و کتاب­خانه. جایی که محرک­های محیطی کمتر است تمرکز شما هم بیشتر است. پس از این مکان­ها استفاده کنید تا تمرکزتان افزایش یابد.

وقتی تمرکز بیشتری داشته باشید می­توانید با کیفیت بالایی درس بخوانید و نتیجه­ی مطلوب خود را بگیرید.

مرور

حتما مرور کنید. مرور کمک می­کند مطالب کامل در ذهن شما جا بیفتد. اگر کنکوری هستید، تست زدن یکی از روش­های دوره کردن است. در صورت تست زدن هم مطالب برای شما مرور می­شود و هم آزمون از خودتان گرفته­اید و می­فهمید که چقدر با کیفیت درس خوانده ­اید.

مشاوره تحصیلی آوات

اگر نتوانستید تست­ها را پاسخ دهید برگردید و مروری کوتاه بر مطالب داشته باشید. سپس دوباره تست زنی را آغاز کنید.

خلاصه نویسی در این مرحله کمک زیادی به شما می­کند. حتما خلاصه نویسی کنید تا برای امتحانات خود بتوانید از روی آنها مرور کنید.

مقاله­ی (برای کنکور درست خلاصه نویسی کن) را مطالعه کنید تا فنون خلاصه نویسی را فرا گیرید.

برنامه ­ریزی تحصیلی واقع­ بینانه

جوری برنامه ­ریزی کنید که بتوانید به آن عمل کنید. اگر نتوانید به برنامه­ی خود عمل کنید دچار ناامیدی و فرسودگی می­شوید.

مقاله­ی (با ناامیدی بجنگ) را مطالعه کنید.

برنامه­ای داشته باشید که بر اساس تیپ شخصیتی شما باشد. مثلا اگر زود خسته می­شوید بعد از هر ۳۰ دقیقه مطالعه ۵ دقیقه استراحت کنید. همه­ی اینها باید در برنامه­ی شما آورده شده باشد.

اگر در برنامه­ ریزی مشکل دارید می­توانید از مشاوران متخصص آوات کمک بگیرید و از آنها بخواهید برای شما یک برنامه­ی خوب و منسجم مطابق شخصیت شما برایتان بنویسند.

 

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *