پرستاری

پرستار یک عضو مهم در تیم مراقبت بهداشتی است و نقش‌های گسترده‌ای از جمله نقش مراقبتی، حمایتی، درمانی، هماهنگی، مشورتی، مدیریتی و تحقیقاتی دارد.

پرستار وظیفه‌ی مراقبت و حمایت از بیمار، هماهنگی بین بیمار و پزشک، بیمار و خانواده بیمار (انتقال‌دهنده خواست‌ها و نیازهای بیمار یا مدد جو)، مدیریت بخش (اولویت‌بندی برای رسیدگی به بیماران و تصمیم‌گیری به موقع در مورد بیماران اورژانسی)، را دارد.

همچنین مسئولیت آموزش به بیمار در جهت تطابق با مشکلات و ناراحتی های پیش آمده، تحقق درباره‌ی روش‌های مراقبتی که اعمال کرده است و تحقیق بر روی نحوه‌ی کاهش تعداد روزهای بستری یک بیمار را بر عهده دارد.

بنر تبلیغاتی آوات

توانایی‌های لازم

دانشجو باید عاشق انسان و انسانیت باشد تا بتواند در شرایط سخت و بحرانی حتی در زمانی که خسته است یا آمادگی جسمی و روحی لازم را ندارد، به دیگران کمک کند. همچنین باید فردی منظم و دقیق باشد و بداند که نظم و سختگیری اساس کار رشته‌ی پرستاری است.

از لحاظ درسی نیز لازم است که به زیست شناسی،  شیمی و زبان انگلیسی مسلط باشد چون برای روزآمد بودن و اطلاع از آخرین دستاورد‌های دانش پرستاری، باید از مجلات و منابع علمی به زبان انگلیسی استفاده کند.

در ضمن دانشجو باید از سلامت کامل جسمانی برخوردار باشد تا به یاری دید قوی بتواند کارهای ظریف و دقیق را به خوبی انجام دهد و با شنوایی خوب، صدای قلب را حتی اگر ضعیف باشد، بشنود.

داشتن قدی متناسب و عدم لکنت زبان یا لرزش دست در این رشته ضروری است. چون همین مشکلات به ظاهر کوچک، در کارایی یک پرستار بسیار موثر است.

در کل باید گفت که پرستاری علم و هنر است به همین علت پرستار باید علاوه بر دانش لازم، از آمادگی روحی روانی، صبر و حوصله، روابط عمومی خوب و قدرت تجزیه و تحلیل برخوردار باشد.

به عبارت دیگر یک پرستار نمی‌تواند با تکیه بر دروس دانشگاهی در کار خود موفق شود؛ بلکه باید از دانش خود در شرایط مختلف و متفاوت به درستی استفاده کند و این نیاز به قدرت تجزیه و تحلیل خوب، سرعت عمل و آمادگی روحی روانی دارد.

موقعیت شغلی در ایران

در کشور ما با اینکه پرستاران جایگاه واقعی خود را نیافته‌اند و در چند سال اخیر نیز با تعداد قابل توجهی فارغ‌التحصیل رشته پرستاری از دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی_درمانی روبه‌رو هستیم. اما هنوز مراکز بهداشتی_درمانی به پرستارانی متخصص، مجرب و توانمند نیازمندند و در واقع بازار کار برای فارغ‌التحصیل توانمند وجود دارد.

پرستاران می‌توانند در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی_درمانی مشغول به کار شوند. همچنین در صنعت برای مراقبت از سلامت و بهداشت کارکنان صنایع مختلف می‌توانند مشغول به کار شوند. در سازمان تربیت بدنی و مراکز ورزشی نیز می‌توانند به عنوان یکی از اعضای اصلی تیم مراقبت پزشکی و در آموزش و پرورش فعالیت کنند.

یک پرستار می‌تواند به طور مستقل فعالیت کند. یعنی با تاسیس مرکز بهداشت خصوصی به ارزیابی وضعیت سلامت افراد جامعه بپردازد یا مهدکودک دایر کند.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس پایه رشته‌ی پرستاری

تشریح، فیزیولوژی، ایمونولوژی، بیوشیمی، میکروب شناسی، انگل شناسی، آمار حیاتی مقدماتی.

دروس اصلی رشته‌ی پرستاری

تغذیه و تغذیه درمانی، اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماری‌ها، روان‌شناسی اجتماعی، داروشناسی، زبان تخصصی، اصول و روش آموزش به بیمار.

دروس تخصصی رشته‌ی پرستاری

اصول و فنون کاربرد احکام اسلامی در پرستاری، بررسی وضعیت سلامت، پرستاری بهداشت جامعه. پرستاری بهداشت مادران و نوزادان و مراقبت‌های دوران بارداری و زایمان، بیماری‌های داخلی، عفونی و پرستاری‌های مربوط، پرستاری ویژه، پرستاری در فوریت‌ها. کودکان و پرستاری مربوط ۱ (کودک سالم )، کودکان و پرستاری مربوط ۲( کودک بیمار). بهداشت روانی، بیماری‌ها و پرستاری‌های مربوط، اصول مدیریت خدمات پرستاری، تاریخ و تحولات و اخلاق پرستاری، کارآموزی.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاورین آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی (پزشکی) کلیک کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *