مهندسی پزشکی

در کشورهای غربی مهندسی پزشکی علمی حیاتی است که بدون آن علم پزشکی کاری نمی‌تواند انجام دهد. مثلا یک جراح بدون تجهیزات اتاق عمل فلج است.

مهندسی پزشکی پل ارتباط بین مهندسی و پزشکی است. این علم تلاش می‌کند که مهندسین بتوانند از ایده‌های پزشکی استفاده کنند؛ چون بسیاری از روش‌هایی که دراین علم جا افتاده است، مثل شبکه‌ی عصبی یا سیستم فازی با الگوبرداری از سیستم‌های بیولوژیکی ایجاد شده است.

امروزه رشته‌ی مذکور به کمک متخصصان دیگر تلاش می‌کنند که چشم مصنوعی، کلیه مصنوعی یا رگ مصنوعی اختراع کنند. این علم به ساخت اعضای مصنوعی مکانیکی یا الکتریکی محدود نیست و حیطه این علم گسترده‌تر و متنوع‌تر است.

این رشته دارای سه گرایش گرایش بیوالکتریک، گرایش بیومکانیک و گرایش بیومواد است.

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف

ریاضی عمومی، معادلات دیفرانسیل، فیزیک عمومی، برنامه‌نویسی کامپیوتر، آمار حیاتی و احتمالات، محاسبات عددی، استاتیک و مقاومت مصالح در مهندسی پزشکی، ریاضیات مهندسی، مقدمه‌ای بر مهندسی پزشکی زیستی، تجهیزات عمومی بیمارستان‌ها و کیلینیک‌های پزشکی، مدارهای الکتریکی، الکترونیک، مدار‌های منطقی، بهداشت عمومی، اصول توانبخشی وسایل و دستگاه‌ها، اصول و کلیات مدیریت خدمات بهداشتی ـ درمانی، اصول سیستم‌های رادیولوژی و رادیوتراپی، فیزیولوژی، آناتومی، فیزیک پزشکی، زبان تخصصی مهندسی پزشکی، بیوفیزیک، کارورزی، پروژه.

 

گرایش بیوالکتریک

هدف این گرایش تربیت مهندسانی است که بتوانند از عهده‌ی تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاه‌های پزشکی بربیایند. متخصصین این رشته باید مهندس الکترونیک ماهری باشد که با پزشکی نیز آشنا باشد و بتواند دستگاه‌های پزشکی را طراحی کرده و بسازد یا مسئول سفارش دستگاه از خارج از کشور باشد.

دروس تخصصی گرایش بیوالکتریک

مدارهای الکتریکی، ماشین‌های الکتریکی مستقیم و متناوب، الکترونیک، میکروپروسسور، مخابرات آنالوگ و دیجیتال، تکنیک پالس، حفاظت الکتریکی در سیستم‌های بیمارستانی، سیستم‌های کنترل خطی، اندازه‌گیری الکترونیکی، تجزیه و تحلیل سیستم‌ها، مقدمه‌ای بر هوش محاسباتی و زیستی.

بنر تبلیغاتی آوات

گرایش بیومکانیک

دانشجوی گرایش بیومکانیک با به کارگیری مفاهیم مکانیکی در زمینه‌های پزشکی آشنا می‌شود. اهمیت این رشته در این است که بدانیم جلوه‌های مختلف انسانی، جنبه‌های مکانیکی قوی دارد. مثلا در ساخت دست یا پای سیبرنتیکی و قلب مصنوعی باید یک متخصص بیومکانیک درمورد نحوه‌ی حرکت اندام‌های یاد شده نظر بدهد. همچنین در زمینه‌ی سازگاری محیط صنعتی و غیرصنعتی با بدن انسان، علم بیومکانیک نقش مهمی را ایفا می‌کند.

دروس تخصصی گرایش بیومکانیک

دینامیک و ارتعاشات، خواص مواد مهندسی، مقدمه‌ای بر کاربرد مواد مهندسی در پزشکی، مکانیک سیالات، کینزیولوژی و بیومکانیک مقدماتی، ارتز و پروتز، طراحی اجزاء، دینامیک ماشین، ترمودینامیک و انتقال حرارت، طراحی و تولید به کمک کامپیوتر، شیمی عمومی، بیوشیمی.

گرایش بیومواد

دانشجوی این گرایش با کار مواد مختلف از قبیل پلیمرها، سرامیک‌ها، کامپوزیت‌ها، و مواد فلزی در بدن انسان در تجهیزات پزشکی آشنا می‌شود.

دروس تخصصی گرایش بیومواد

ترمودینامیک، شیمی عمومی، خواص مواد مهندسی، مقدمه‌ای بر کاربرد مواد مهندسی در پزشکی، پدیده‌های نفوذ، انتقال جرم و انتقال حرارت، فرآیند شکل‌دهی و ساخت بیومتریال‌ها، پروتزهای بیومتریال‌ها، کارگاه آزمون‌های بیولوژیکی، شیمی آلی، دینامیک و ارتعاشات در مهندسی پزشکی، مکانیک سیالات، بیوشیمی.

مشاوره تحصیلی آوات

توانایی‌های لازم

میزان واحدهایی که مهندسی نیستند، بسیار محدود است. دانشجو باید علاقه‌مند به دروس ریاضی و فیزیک باشد. دانشجو باید دید پایه‌ای قوی در مهندسی داشته باشد. در ضمن باید کار در بیمارستان و محیط‌های مرتبط را دوست داشته باشد.

موقعیت شغلی در ایران

بازار کار رشته‌ی مذکور بسیار مناسب است. جامعه به وجود مهندسین پزشکی نیاز دارد. متخصصان در صنایع مختلفی می‌توانند به راحتی استخدام شوند. موسسات درمانی، موسسات آموزشی، صنایع پزشکی، وزارت بهداشت و کارخانه‌ها از جمله مراکزی است که برای فارغ‌التحصیلان مناسب است.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاور تحصیلی آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی (مهندسی صنایع) کلیک کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *