مطالعه حسابان

مطالعه حسابان به شما کمک می کند تا با مفاهیم ریاضی مانند توابع، مشتق، انتگرال، دنباله ها و سری ها آشنا شوید و بتوانید مسائل مختلف را با استفاده از آنها حل کنید.حسابان یکی از دروس مهم و پایه ای در رشته ریاضی و فیزیک است که برای شرکت در کنکور سراسری نیاز به مسلط بودن به آن دارید.

این درس همچنین در بسیاری از علوم دیگر مانند فیزیک، شیمی، زیست شناسی، مهندسی، اقتصاد و آمار کاربرد دارد و به شما امکان می دهد تا پدیده های مختلف را با روش های ریاضی توصیف و تحلیل کنید. بنابراین، یادگیری حسابان برای دانش آموزان رشته ریاضی و فیزیک بسیار ضروری و مفید است.

اما چگونه می توانیم حسابان را به خوبی مطالعه و یاد بگیریم؟ آیا روش های خاصی برای مطالعه این درس وجود دارد؟ آیا می توانیم با کمترین زمان و انرژی حسابان را مسلط شویم؟ در این مقاله، ما قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و روش های موثر و کارآمد برای مطالعه حسابان را به شما معرفی کنیم. این روش ها بر اساس تجربه و تحقیقات متخصصان و موفق ترین دانش آموزان کنکور طراحی شده اند و اگر به آنها پایبند باشید، می توانید نتایج بسیار خوبی در کنکور و درس حسابان کسب کنید.

توضیحات:

روش های مطالعه حسابان را می توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد:

روش های قبل از کلاس، روش های در کلاس، روش های بعد از کلاس و روش های قبل از امتحان. در ادامه، ما به توضیح هر یک از این روش ها می پردازیم.

– روش های قبل از کلاس:

برنامه ریزی: قبل از شروع هر فصل از حسابان، باید برنامه ریزی کنید که چه موضوعاتی را در این فصل خواهید خواند، چه منابعی را برای مطالعه انتخاب می کنید، چه زمانی و چه مدتی برای مطالعه اختصاص می دهید و چه روش هایی را برای تثبیت و تمرین مطالب استفاده می کنید. برای برنامه ریزی، می توانید از جدول ها، تقویم ها، یادداشت ها و نرم افزارهای مدیریت زمان استفاده کنید. هدف از برنامه ریزی این است که مطالعه حسابان را به صورت منظم، مداوم و متناسب با سطح و نیاز خود انجام دهید و از پراکندگی و تاخیر در مطالعه جلوگیری کنید.

پیش خوانی: قبل از رفتن به کلاس، باید موضوعی را که در کلاس قرار است تدریس شود، پیش خوانی کنید. پیش خوانی به این معنی است که شما با استفاده از کتاب درسی یا منبع دیگری، مطالب اصلی و کلی موضوع را مرور کنید و با مفاهیم، تعاریف، قواعد و مثال های آن آشنا شوید. هدف از پیش خوانی این است که شما در کلاس با موضوع آشنا باشید و بتوانید بهتر از تدریس استاد استفاده کنید و سوالات خود را بپرسید. پیش خوانی نباید زمان زیادی از شما بگیرد و کافی است که ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از کلاس انجام شود.

پرسش:

قبل از رفتن به کلاس، باید پرسش کنید. پرسش به این معنی است که شما برای خود سوالاتی در مورد موضوعی که قرار است تدریس شود، بسازید و سعی کنید به آنها پاسخ دهید. این سوالات می توانند از نوع تستی، تشریحی، تحلیلی یا ابتکاری باشند. هدف از پرسشگری این است که شما فعالیت ذهنی خود را بالا ببرید و مهارت حل مسئله خود را تقویت کنید.

پرسش همچنین به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت خود را در موضوع مورد نظر بشناسید و بتوانید در کلاس بهتر مشارکت کنید. پرسش می تواند همزمان با پیش خوانی انجام شود یا بعد از آن. می توانید از کتاب های تستی، سوالات کنکورهای گذشته، سایت های آموزشی و نرم افزارهای حل مسئله برای ساخت و حل سوالات استفاده کنید. پرسش را می توانید در هر زمانی که فرصت داشته باشید، انجام دهید. مثلا قبل از خواب، در مسیر رفت و برگشت به مدرسه یا در فرصت های بیکاری.

روش های در کلاس:

توجه: در کلاس، باید توجه کنید. توجه به این معنی است که شما با حواس جمع به تدریس استاد گوش دهید و نکات مهم را یادداشت کنید. هدف از توجه این است که شما از توضیحات استاد که معمولا شامل راه حل ها، تکنیک ها، نکات کلیدی و ترفندهای حل مسئله است، بهره ببرید و مطالب را بهتر درک کنید. توجه نیاز به تمرکز و انگیزه دارد. برای توجه، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

    – از موبایل، تبلت، لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی که می توانند حواس شما را پرت کنند، استفاده نکنید.

    – در جایی که دید و شنوایی خوبی دارید، بنشینید. از صحبت کردن با همکلاسی ها خودداری کنید.

    – از خستگی، گرسنگی و تشنگی جلوگیری کنید و در صورت نیاز از آب، میوه، شکلات و سایر مواد غذایی سبک و انرژی زا استفاده کنید.

    – به استاد نگاه کنید و از حرکات بدنی، صدا، تاکید و تغییرات صورت استاد برای دریافت پیام های غیرکلامی استفاده کنید.

    – سعی کنید با استاد همراه شوید و در فرآیند تدریس مشارکت کنید. مثلا می توانید با استاد تکرار کنید، با استاد حدس بزنید، با استاد جواب بدهید و با استاد سوال بپرسید.

مشاوره تحصیلی آوات

یادداشت برداری:

در کلاس، باید یادداشت برداری کنید. یادداشت برداری به این معنی است که شما نکات مهم و اساسی تدریس استاد را در دفتر یا وسیله دیگری ثبت کنید. هدف از یادداشت برداری این است که شما مطالب را بهتر یاد بگیرید و بتوانید در آینده به آنها مراجعه کنید. یادداشت برداری نیاز به سرعت و مهارت دارد. برای یادداشت برداری، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

    – از روش های مختلف یادداشت برداری مانند روش کورنل، روش نقشه ذهنی، روش جدولی، روش سلسله مراتبی و روش خلاصه سازی بهره بگیرید و روشی را که برای شما مناسب تر است، انتخاب کنید.

    – از علائم و نمادهای خاصی مانند *, +, -, =, ?, !, ->, <- و … برای نشان دادن مفاهیم مهم، اضافی، کم، مساوی، سوال، تعجب، نتیجه گیری، علت و مثال استفاده کنید.

    – از رنگ ها، خطوط، شکل ها، نقطه چین ها و سایر عناصر بصری برای جداسازی، تاکید، ربط دادن و سازماندهی مطالب استفاده کنید.

    -کلمات کلیدی، عبارات مختصر، جملات کوتاه و خلاصه و نقل قول ها برای ثبت مطالب استفاده کنید و از نوشتن کلمات اضافی، جملات طولانی و تکراری خودداری کنید.

    – از مثال ها، نمودارها، جداول، نمایش ها و سایر روش های تصویری برای نشان دادن مطالب استفاده کنید و از نوشتن فرمول ها، محاسبات و حل مسئله ها خودداری کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *