فیزیوتراپی

در فیزیوتراپی با استفاده از یک سری وسایل مثل ابزارهای الکترونیکی در جهت رفع معلولیت، کاهش علائم بیماری‌های مفاصل، عضلات و اعصاب تلاش می‌شود. البته فیزیوتراپیست‌ها علاوه بر وسایل فوق‌، از یک سری حرکات ورزشی و درمانی نیز استفاده می‌کنند. چون برای کسب بهترین نتیجه باید حرکات ورزشی و درمان‌های الکترونیکی به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد.

گفتنی است در ۶۰ درصد از بیماری ها در کنار دارو درمانی یا پس از  دارو درمانی به فیزیوتراپی نیاز است. برای مثال در بیماری‌های عصبی مثل سکته‌های مغزی یا ضربه‌های مغزی،  شکستگی‌ها، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ریوی‌، بیماری‌های زنان و زایمان و نازایی، انواع جراحی‌های داخلی و برخی از بیماری‌های اطفال به فیزیوتراپی نیاز است. به عبارت دیگر در کل بیماری‌های اسکلتی و اکثر بیماری‌های عصبی و عضلانی، فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ضمن فیزیوتراپیست‌ها در بُعد پیشگیری نیز فعالیت می‌کنند. برای مثال یک فیزیوتراپیست نحوه‌ی نشستند و یا بلند کردن وزنه‌های مختلف را آموزش می‌دهد تا از انحرافاتی که ممکن است در ستون فقرات افراد به دلیل عدم رعایت آن ایجاد شود، جلوگیری کند.

بنر تبلیغاتی آوات

توانایی های لازم

یک دانشجوی رشته‌ی فیزیوتراپی، باید صبر و حوصله زیادی داشته باشد. چون در نهایت باید از بیماران مختلفی از جمله افرادی که دچار سکته مغزی یا ضایعه مغزی شده اند و یا عقب ماندگی ذهنی دارند کار کند. در اغلب مواقع نیز نتیجه کارش به تدریج ظاهر می شود.

از سوی دیگر چون دانشجوی این رشته با دستگاه‌های الکتریکی متنوعی کار می‌کند، باید در درس فیزیک قوی بوده. همچنین به دلیل اینکه با بدن انسان به عنوان یک موجود زنده سروکار دارد، باید به درس زیست شناسی علاقه‌مند باشد.

موقعیت شغلی در ایران  

در حال حاضر فارغ‌التحصیل فیزیوتراپی علاوه بر استخدام در مراکز دولتی می‌تواند بعد از گذراندن دوران طرح و همچنین به دست آوردن سابقه‌ی کاری لازم  اقدام به تاسیس کلینیک خصوصی فیزیوتراپی کند. ۶سال سابقه کاری برای فعالیت در مراکز استان ها و ۳سال سابقه کار برای فعالیت در شهرستان‌ها برای سابقه‌ی کاری لازم است. علاوه بر کار در کلینیک خصوصی همچنین میتواند جذب بیمارستان ها،  مراکز توانبخشی، و فدراسیون های ورزشی گردد.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس پایه

فیزیک برای فیزیوتراپی، فیزیولوژی عمومی، آناتومی (سر و گردن و تنه، اندام فوقانی، اندام سطحی، اندام تحتانی)، بافت شناسی، آسیب شناسی، استخوان شناسی، روانشناسی عمومی و معلولین، روانپزشکی، ژنتیک، کمک‌های اولیه، رشد روانی _حرکتی کودک، آناتومی اعصاب، فیزیولوژی، نورولوژی، بیماری‌های داخلی، بیماری‌های قلب، عروق و تنفسی، روماتولوژی، جراحی عمومی، ارتوپدی رادیولوژی.

دروس تخصصی

آشنایی با اصول توانبخشی و طب فیزیکی، فیزیوتراپی (اعصاب، بیماری‌های قلب، عروق و تنفس، روماتولوژی، جراحی، ارتوپدی)، کینزیولوژی، بیومکانیک، حرکت درمانی، الکترو تراپی، اندام‌های مصنوعی و وسایل کمکی، ارزشیابی و اندازه گیری، ماساژ و اصول درمان‌های دستی، زبان تخصصی، پروژه، کارآموزی.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاورین آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی (کار درمانی) کلیک کنید.

 

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *