تغییرات در سهمیه های کنکور

تغییرات در سهمیه های کنکور به این شکل میباشد: سهمیه های کنکور حذف نمی شوند “بازطراحی” می شوند.

ساعی عضو عالی شورای انقلاب فرهنگی:  شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بازنگری هرچه سریع تر سهمیه های کنکور در ۴ دهه اخیر است .

حدود ۲۶ نوع سهمیه برای ورود به دانشگاه داریم که شورای عالی انقلاب فرهنگی به سرعت در حال بازطراحی آنهاست. طی سال های گذشته هیچ کدام از سهمیه های کنکور منظم نشده بودند . همه سهمیه ها که در ۴۰ سال گذشته به صورت اقتضایی تصویب شده بودند در فرایندی به صورت یکپارچه شکل خواهند گرفت. بخش مهمی از بازنگری سهمیه های کنکور مربوط به طبقات جامعه است که باید به خود فرد اختصاص یابد. یکی از ایده هایمان این است که دانش آموزان بر اساس دهک ها دسته بندی کنیم و متناسب با انها سهم قبولی در دانشگاه را ایجاد کنیم.

مشاوره تحصیلی آوات

سهمیه چیست؟

شورای عالی انقلاب با هدف بزرگداشت شهدا و تقدیر از پاسداری جانبازان، رزمندگان و دیگر داوطلبان هشت سال دفاع مقدس، مزایا و تسهیلاتی را در کنکور سراسری تحت عنوان سهمیه های مختلف برای همسر، فرزندان و خانواده ایشان در نظر گرفته است.

 تعدادی از انواع سهمیه در کنکور

 مناطق:

اولین و اصلی ترین سهمیه کنکور سراسری، سهمیه مناطق می باشد. تمامی داوطلبان کنکور سراسری مشمول این سهمیه هستند. کلیه نقاط کشور، براساس رفاه آموزشی و امکان استفاده از این امکانات به ۳ منطقه یک، دو و سه تقسیم می گردد. این سهمیه برای داوطلبان کنکوری بر اساس محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان هر داوطلب در نظر گرفته می شود.

داوطلبی که سه سال آخر دبیرستان خود را در مناطق یکسانی سپری نکرده باشد، منطقه مرفه تر برای ایشان به عنوان سهیمه نهایی مقرر می شود.

داوطلبی که مدرک دیپلم خود را از خارج از کشور جمهوری اسلامی ایران اخذ نموده، سازمان سنجش سهمیه منطقه ۳ را برای ایشان در نظر می گیرد.

 ایثارگران ۲۵ درصدی:

ظرفیت این سهمیه صرفا بین سه گروه زیر تقسیم می گردد:

همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر

آزادگان و همسر و فرزندان آنان

جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان

 ایثارگران ۵ درصدی:

بعد از سهمیه مناطق پرمتقاضی ترین سهمیه کنکور سراسری، سهمیه ایثارگران ۵ درصدی می باشد، این سهمیه به افراد زیر تعلق می گیرد:

جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آن

سهمیه رزمندگان

رزمندگان بسیجی، جهادگران جهاد کشاورزی و رزمندگان ستاد کل نیروهای مسلح که حداقل شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه های دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ بطور متوالی یا متناوب را داشته باشند.

 خانواده شهدا:

مطابق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری مشمولین سهمیه خانواده شهدا عبارتند از پدر، مادر، خواهر و برادر شهید.

 بهیاران:

سهمیه بهیاری از سال ۱۴۰۰ به مدت ۵ سال و میزان حداکثر ۵ درصد ظرفیت از ظرفیت رشته محل های دوره روزانه تنها جهت ورود به رشته پرستاری و از سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۶ به مدت ۵ سال و به میزان حداکثر ۵ درصد ظرفیت از رشته محل های دوره روزانه جهت ورود به رشته های اتاق عمل و هوشبری در نظر گرفته شده استه مراجعه به درگاه اینترنتی ایثار ندارند.

 مناطق محروم:

۴۰ درصد از ظرفیت کد رشته محل های ناحیه ای، قطبی و کشوری دوره ی روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه،کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی این استان ها اختصاص یافته که تغییر رشته و انتقالی داوطلبان ممنوع بوده و دوره تحصیلی نیز مانند دوره های روزانه رایگان می باشد.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *