روش­های تندخوانی

ترفندهای تندخوانی از مهارت­‌هایی است که همه­‌ی ما باید بلد باشیم. چه شما کنکوری­‌های عزیز یا دانش‌­آموزان عزیز و یا افراد اهل مطالعه باید ترفندهای تندخوانی را بلد باشند. با یادگیری این ترفند مرور مطالب درسی و پیش­خوانی­‌ها برای شما کاری سریع و لذت­بخش است. مخصوصا این روش برای خواندن ریدینگ­‌های درس زبان انگلیسی شدیدا برایتان مفید است.

در این مقاله چند ترفند تندخوانی را به شما آموزش می­دهیم.

بنر تبلیغاتی آوات

روش­های تندخوانی

     ۱.  سطحی­ خوانی

سطحی­ خوانی برای یادگیری مطلب مفید نیست؛ بلکه برای آمادگی ذهن برای یادگیری مفید است. شما با سطحی‌خوانی ذهن خود را برای یادگیری آماده می­کنید و دید کلی نسبت به مطلب پیدا می­کنید. اینگونه راحت­تر مطالب جدید وارد ذهنتان می­شود. برای شروع بهتر است اول عنوان­ها و تیترهای هر بخش را بخوانید و بفهمید که چه قدر هر کدام اهمیت دارد.

        ۲. اولین جمله­‌ی متن و کلمات کلیدی

ممکن است شما وقت زیادی برای خواندن مطالب به صورت کامل نداشته باشید و صرفا نیاز به یک مرور سریع یا یک پیش­ خوانی داشته باشید. در این شرایط جملات اول متن را بخوانید. همچنین می­توانید کلمات کلیدی را پیدا کنید و فقط عبارات مهم متن را بخوانید.اگر در این روش از تند­خوانی از خلاصه­نویسی استفاده کرده باشید، می­توانید بهتر و سریع­تر عبارات و نکات کلیدی را پیدا کنید. برای آگاهی از روش­‌های خلاصه­ نویسی مقاله­ی (خلاصه نویسی برای کنکور) را مطالعه کنید.

       ۳. جدول­‌ها و تصاویر و تمرینات

به جدول­ها، تصاویر و تمرینات کتاب درسی خود نگاه کنید و آنها را مطالعه کنید. در جدول­‌ها می­توانید مطالب درسی را به صورت خلاصه شده بخوانید. تمرینات دید کلی درمورد مطلب درسی به شما می­دهد. تصاویر باعث می­شود مطلب خیلی سریع وارد ذهن شما شود.

      ۴. کنترل ذهن

ذهنتان را کنترل کنید. اجازه ندهید مدام با خودش حرف بزند و حواس شما را پرت کند. اگر موفق شوید صدای ذهنتان را کنترل کنید، مطالب را خیلی سریع مطالعه می­کنید.

       ۵. مطالعه با چشم

در تندخوانی، مطالعه‌­ی چشمی پیشنهاد می­شود. درست است که مطالعه با صدای بلند یا زمزمه کردن یادگیری بهتر را به دنبال دارد، اما وقت گیر است. مطالعه با چشم سرعت شما را بالا می­برد و می­توانید در یک زمان کم، همه چیز را بخوانید.

نکاتی برای تند­خوانی

اکنون که با روش­های تندخوانی آشنا شدید، نکات مربوط به آن را هم مطالعه کنید تا نتیجه­ بهتری ببینید.

  • تمرین کنید. بدون تمرین هیچ چیزی به دست نمی­آید. برای تمرین تندخوانی خود برنامه­ ریزی کنید. جهت آگاهی بیشتر از برنامه ­ریزی مقاله­ ی (چطور برای کنکور برنامه­ ریزی کنم) را مطالعه کنید.
  • با مطالب ساده شروع کنید. از درس زیست و شیمی شروع نکنید؛ بلکه از درس­ هایی که در آن ماهرترید شروع کنید.
  • از خط­ بر یا انگشت خود استفاده کنید. با این کار مغز و چشمتان با یکدیگر هماهنگ می­شود.

مشاوره تحصیلی آوات

کلام آخر

تندخوانی فقط برای مرور درسی و پیش­خوانی به شنا پیشنهاد می­شود. فکر اینکه برای یادگیری از این روش استفاه کنید را از سرتان بیرون کنید. می­توانید هر روز یک ساعتی را در برنامه­ ی خود به مرور مطالب اختصاص دهید و تمرین تندخوانی کنید. مثلا شب قبل از خواب مطالبی که خوانده ­اید را با روش تندخوانی مرور کنید. هرچه بیشتر تمرین کنید، نتیجه­ ی بهتری می­گیرید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *