روان‌شناسی

رشته‌ی روان‌شناسی یکی از رشته‌های پرطرفدار علوم انسانی محسوب می‌شود. روان‌شناس رفتار و ذهن افراد را بررسی می‌کنند. یک روان‌شناس وظیفه‌ی شناسایی ذهن و فعل و انفعالات ذهنی مراجعین خود را دارد.

روان‌شناسی با یک چیز عینی سر و کار ندارد. بلکه ابزار او ذهن و افکار انسان‌هاست که غیرقابل ملموس است. روان‌شناس شناخت، رفتار و افکار فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد و ضمن همدلی راه‌حل درست و طرز تفکر درست را به مراجع نشان می‌دهد.

در دنیای پر استرس امروزه، وجود روان‌شناسان به اندازه‌ی پزشکان اهمیت دارد. روان‌شناسی در مقطع کارشناسی گرایش ندارد و انتخاب گرایش به مقطع ارشد منتقل شده است.

بنر تبلیغاتی آوات

دروس پایه و اصلی رشته روان‌شناسی

مباحث اساسی در روان‌شناسی، تاریخ و مکاتب روان‌شناسی و نقد آن، مبانی جامعه‌شناسی، روان‌شناسی از دیدگاه اندیشمندان اسلامی، آمار توصیفی، آمار استنباطی، روش تحقیق، فیزیولوژیک اعصاب و غدد، احساس و ادراک، روان‌شناسی فیزیولوژیک، انگیزش و هیجان، روان‌شناسی تحولی، آشنایی با فلسفه اسلامی، روان‌شناسی شناختی، روان‌شناسی شخصیت، روان‌شناسی دین، روان‌شناسی اجتماعی، متون روان‌شناسی به انگلیسی، روان‌شناسی تجربی، روان سنجی، روان‌شناسی یادگیری، روان‌شناسی تربیتی، آموزه‌های روان‌شناختی در قرآن و حدیث، آسیب‌شناسی روانی، مبانی راهنمایی و مشاوره.

دروس تخصصی رشته روان‌شناسی

آزمون‌های روانشناختی، اصول روان‌شناسی بالینی، بهداشت روانی، روان‌شناسی سلامت، آسیب شناسی روانی کودک و نوجوان، روان‌شناسی و مشاوره خانواده، نظریه‌های مشاوره و روان درمانی، فنون مشاوره و روان درمانی، راهنمایی و مشاوره تحصیلی و شغلی، روان‌شناسی اجتماعی کاربردی، آسیب شناسی اجتماعی، روان‌شناسی صنعتی سازمانی، روان‌شناسی کودکان با نیازهای ویژه، توانبخشی کودکان با نیازهای ویژه، شیوه‌های اصلاح و تغییر رفتار.

توانایی‌های لازم

داوطلب روان‌شناسی باید به مهارت‌های فردی‌اش آگاهی کامل داشته باشد. همچنین بسیاری از درس‌ها با درس زیست و شیمی هم‌پوشانی دارد. پس دانشجو باید در این دو درس و درس زبان انگلیسی قوی باشد. صبور بودن و تحمل بالایی داشتن برای کار کردن در رشته‌ی روان‌شناسی ضروری است.

دانشجو باید نسبت به خود و جامعه‌ی خود دیدگاه وسیعی داشته باشد تا بتواند به مراجعین خود کمک کند و به ویژگی‌های روانی‌ آنها را بررسی کند.

مشاوره تحصیلی آوات

موقعیت شغلی در ایران

دانشجویان بعد از چهار سال تحصیل، می‌توانند در مراکز روان‌شناسی، بیمارستان‌ها، زندان‌ها و مراکز تحقیقات دانشجویی مشغول به کار شوند. استخدام در مراکز توان‌بخشی، ترک اعتیاد و مراکز روان‌شناسی از اهداف اصلی دانشجویان است.

بازار کار  روان‌شناسی رقابتی است. چون داوطلبان زیادی دارد. اما یک روان‌شناس توانمند و ماهر هیچ وقت بدون شغل نمی‌ماند.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاور تحصیلی آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی باستان‌شناسی کلیک کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *