دندان‌پزشکی

رشته‌ی دندان‌پزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه‌ی رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد. این مقطع دارای دو دوره مجزای ۲ و ۴ ساله است. در دو سال اول دانشجویان واحدهای علوم پایه مثل بیوشیمی، آناتومی، بافت شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب شناسی و ایمنی شناسی را می‌گذراند.

دانشجویان بعد از ۲ سال وارد دوره‌ی تخصصی دندان‌پزشکی می‌شوند و دروس اختصاصی خود را در زمینه‌ی آسیب شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و کلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندان پزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت می‌گذرانند.

در نهایت دانشجویان می‌توانند بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص بدهند و در حد یک دندان پزشک عمومی نسبت به درمان آنها اقدام کنند.

بنر تبلیغاتی آوات

توانایی‌های لازم

یک دندان پزشک عمومی با بینش هنری، کارش را آغاز و به پایان می‌رساند. زیرا او هنگام تراش دادن دندان، ردیف کردن، ساخت و ترمیم دندان باید از خلاقیت هنری خویش بهره برده و دارای نگرش کارشناسانه‌ی هنری باشد. همچنین دانشجوی دندان‌پزشکی باید از دست‌هایی ماهر و توانمند برخوردار باشد. چون بسیاری از کارهای دندان پزشکی نیاز به دست‌های توانایی دارد تا بتوان به نحو احسن کارهای ظریف دندان‌پزشکی را انجام دهند.

در نهایت باید گفت که هر آنچه یک دانش‌آموز در درس زیست شناسی دوره‌ی دبیرستان خود فرا می‌گیرد، به نحوی به رشته‌ی دندان پزشکی ارتباط دارد. بخصوص دو بخش فیزیولوژی و آسیب شناسی که دانشجویان در دو سال اول تحصیل با وسعت و عمق بیشتری مطالعه می‌کنند.

موقعیت شغلی در ایران 

امروزه در کشور ما فرصت های شغلی برای دندان پزشکان جوان به دو دلیل عمده محدودتر شده است. یکی از این دلایل پیشرفت بهداشت در کشور ما، و دلیل دوم اینکه در چند سال اخیر رشد پزشکان و دندان‌ پزشکان نسبت به نرخ رشد جمعیت افزایش یافته است.

افزایش تعداد دندان پزشکان جوان بیکار تنها مشکل ایران نیست. چون طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های جوامع علمی خارج از کشور، در سال۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به خوب خواهد بود. به اندازه‌ای که دندان پزشکی عمومی به بخشی از پزشکی عمومی باز می‌گردد و رشته‌ی دندان پزشکی تنها جنبه تخصصی پیدا می‌کند.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس پایه

فیزیک پزشکی، بیوشیمی نظری، بیوشیمی نظری، بیوشیمی عملی، آناتومی نظری، آناتومی عملی، بافت شناسی انسانی نظری، بافت شناسی انسانی عملی، فیزیولوژی نظری، فیزیولوژی عملی، ژنتیک انسانی. جنین شناسی عمومی، میکروب شناسی نظری، میکروب شناسی عملی، ایمنی شناسی عملی، ایمن شناسی نظری، آسیب شناسی عمومی، آمار پزشکی و دندان پزشکی و روش تحقیق، بهداشت عمومی و اکولوژی محیط زیست.

دروس تخصصی

کالبد شناسی و مورفولوژی دندان، پروتز کامل، مواد دندانی، رادیولوژی دهان، فارماکورولوژی، جنین و بافت شناسی فک و دهان، آسیب شناسی، پروتز ثابت، پروتز پارسیل، دندان پزشکی ترمیمی، بیماری‌های دهان و تشخیص. پریودنتولوژی، جراحی فک و دهان، اندودنتیکس، بهداشت دهان و پیشگیری، تغذیه، بیماری‌های درونی، ارتودنسی، گوش و حلق و بینی. بیماری‌های روانی، دندان پزشکی کودکان، نظام پزشکی و طب قانونی، دندان پزشکی جامعه نگر، بیولوژی دهان، سمینار آسیب شناسی.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاورین آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی (علوم آزمایشگاهی) کلیک کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *