دامپزشکی

امروزه در دنیا علی رغم پیشرفت‌هایی که در زمینه‌های مختلف صورت گرفته است، هنوز هم مسئله‌ی غذا از نظر اجتماعی و اقتصادی در درجه اول اهمیت قرار دارد. به عنوان یک مسئله استراتژیک مطرح است. به طوری که موقعیت یک کشور را با سطح و نوع غذای مردم آن کشور محک می زنند. بدون شک در میان مواد غذایی آنچه بسیار اهمیت دارد و جزو لاینفک مواد غذایی روزانه است، پروتئین حیوانی است که از طریق دام تهیه می‌شود.

از همین جا می‌توان به اهمیت دانش دامپزشکی  پی برد؛ زیرا دامپزشکی علم شناخت بیماری‌های دامی اعم از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان یا بیماری‌های خاص دام، پیشگیری از بیماری‌ها، معالجه بیماری‌ها و هم چنین علم تغذیه انسان و دام است.

در نشریه سازمان بهداشت جهانی آمده است “هدف نهایی دامپزشکی درمان حیوانات نیست، بلکه دقیقا تامین مواد غذایی و بهداشت انسان می‌باشد.”

با واکسیناسیون دام‌ها می‌توان از مرگ و میر آنها جلوگیری کرد و بر میزان فرآورده های دامی افزود و در نتیجه مواد پروتئینی لازم را برای جیره‌ی غذایی انسانی تامین نمود. موادی که مقاومت انسان ها بخصوص کودکان را در مقابل کلیه بیماری‌ها، افزایش می‌دهد و نه تنها باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه‌های درمانی می‌شود، بلکه جامعه‌ای سالم و فعال به وجود خواهد آورد.

بنر تبلیغاتی آوات

تونایی‌های لازم

یک دامپزشک باید به زیست شناسی علاقه‌مند بوده، به زبان انگلیسی تسلط داشته و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشد. چون بیمار او نمی‌تواند درد خود را بیان کند و خود دامپزشک باید موفق به شناخت بیماری گردد. بدون شک دانشجوی این رشته باید از سلامت جسمانی نیز برخوردار باشد؛ اما قدرت بدنی در همه بخش های دامپزشکی مطرح نیست.

موقعیت شغلی در ایران

فارغ‌التحصیلان دامپزشکی می‌توانند در مراکز مختلفی از جمله سازمان دامپزشکی، موسسه تحقیقات و تولید واکسن رازی، شرکت‌های تولید دارو و فراورده‌های دامی، شرکت‌های تولید مواد غذایی با فرآورده‌های دامی، واحدهای دامپروری دولتی و خصوصی آزمایشگاه‌های تشخیص بیماری‌های دامی و بیماری‌های انسانی فعالیت کنند. خود برای معالجه حیوانات اهلی کلینیک دامپزشکی تاسیس کنند.

گفتنی است که در اکثر کشورها از جمله کشور ما، دامپزشکان در تحقیقات پایه پزشکی نقش مهمی دارند. برای مثال دکتر جی_بانگ عامل تب مالت انسان و سقط جنین دام را کشف کرد.

این توانایی از آنجا نشات می‌گیرد که از یک طرف کار با دام محدودیت کار با انسان را ندارد. یعنی می‌شود بر روی تعداد زیادی از حیوانات با وجود احتمال بیماری یا مرگ آزمایش نمود. از سوی دیگر یک دامپزشک دید وسیع‌تری درباره حیوانات دارد و می‌تواند به روی حیوانات مختلف تحقیق کند.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس پایه

فیزیک پزشکی، بیوشیمی، فیزیولوژی، ژنتیک حیوانی، جانور شناسی عمومی، آمار حیاتی.

دروس اصلی 

اصول همه گیر شناسی، اصول تغذیه دام، تغذیه اختصاصی دام، تغذیه اختصاصی طیور، آسیب شناسی عمومی، آسیب شناسی اختصاصی، باکتری شناسی عمومی، باکتری شناسی اختصاصی و بیماری‌های باکتریایی، کالبد شناسی پایه، کالبد شناسی مقایسه‌ای، انگل شناسی و بیماری‌های انگلی، قارچ شناسی و بیماری های قارچی، ویروس شناسی و بیماری‌های ویروسی، ایمن شناسی و سرم شناسی، سم شناسی، فارماکولوژی، ماهی شناسی عمومی، جینی شناسی نظری، اصول انتخاب و تلقیح مصنوعی دام، بهداشت و پرورش دام، بهداشت و پرورش طیور، تکثیر و پرورش ماهی، پرورش و بیماری‌های زنبور عسل، اصول اصلاح نژاد دام، اصول هوشبری نظری، اصول کالبد گشایی و نمونه برداری، اصول معاینه دام.

دروس تخصصی

بیماری‌های اندام حرکتی، بیماری‌های متابولیک دام، بیماری‌های درونی دام‌های بزرگ، بیماری‌های درونی دام‌های کوچک، بیماری‌های تولید مثل دام، بیماری‌های طیور، بیماری‌های ماهی، بیماری‌های مشترک انسان و دام، رادیولوژی دامپزشکی، جراحی عمومی دام های بزرگ‌، جراحی عمومی دام‌های کوچک، مسمومیت‌های دام، مامایی دام پزشکی، کلینیکال پاتولوژی، بهداشت و صنایع شیر، کنترل کیفی و بهداشتی مواد غذایی، صنایع مواد غذایی با منشا دامی نظری، زبان تخصصی.

دروس بالینی 

عملیات درمانگاهی دام‌های بزرگ، عملیات درمانگاهی دام‌های کوچک‌، عملیات درمانگاهی مامایی، عملیات درمانگاهی طیور، کارآموزی.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاورین آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی (دندان‌پزشکی) کلیک کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *