تکنیک‌های تست‌زنی

تست‌زنی یکی از مراحل مهم کنکور است که نیاز به یادگیری دارد. اگر شما هم در تست‌زنی مشکل دارید این نکات را بررسی کنید تا در آزمون‌های آینده‌ی خود بدرخشید.

تست‌زنی آنقدر اهمیت دارد که ممکن است دانش‌آموزی که شاگرد اول کلاس است، در کنکور رتبه‌ی بدی بیاورد. یا ممکن است خود شما بسیار درس بخوانید و مطالعه داشته باشید اما آزمون‌های خود را آنطور که باید نمی‌دهید. تمام این اتفاقات به این دلیل است که شما شیوه‎ی صحیح تست‌زنی را نمی‌دانید. برای افزایش رتبه و تراز خود این مقاله را بخوانید تا تکنیک‌های تست‌زنی را فرا بگیرید.

 1. شناسایی نقاط ضعف و قوت

برنامه‌ریزی درسی و تمرین تست‌زنی باید منجر به تقویت نقاط ضعف و افزایش نقاط قوت شما شود. لازم است که تست‌های خود را تحلیل کنید تا نقاط ضعف و قوت خود را پیدا کنید. صرف‌نظر از تحلیل آزمون باعث می‌شود شما نقاط ضعف و قوت خود را نشناسید و تست‌زنی شما فایده‌ای ندارد.

 1. مدیریت زمان

تست‌ها را در بازه زمانی مشخصی بزنید. یعنی برای خود زمان بگذارید که مثلا در بیست دقیقه بیست تست شیمی می‌زنم. اینگونه است که شما برای آزمون‌های آزمایشی و کنکور سراسری آماده می‌شوید.

 1. جواب‌دهی به سوالات

ابتدا سوالات آسان و سپس سوالات دشوار را پاسخ دهید. پرسش‌ها را به صورت روزنامه‌وار بررسی کنید و سپس سوالات آسان را پاسخ دهید. توقف زیاد بر روی سوالات دشوار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. این کار باعث اتلاف وقت و افزایش استرس شما می‌شود. در انتها اگر زمانی برای شما باقی مانده بود، سراغ سوالات دشوار بروید؛ اما اول سوالات آسان را پاسخ دهید که جواب آنها را مطمئنید.

 1. تکنیک ضربدر و منها

از تکنیک ضربدر و منها استفاده کنید. در کنار سوالاتی که جواب آنها را می‌دانید ضربدر بگذارید و در کنار سوالاتی که بلد نیستید منها بگذارید و در کنار سوالاتی که بین دو گزینه شک دارید شربدر قرار دهید. اینگونه سر جلسه گیج و سردرگم نمی‌شوید.

 1. اولویت‌بندی

بعد از پاسخ دادن به سوالاتی که جواب آنها را می‌دانید، سراغ آنهایی بروید که علامت ضربدر در کنارشان زده‌اید. در تمام مراحل توجه کنید که تا وقتی اطمینان به جواب سوال ندارید، سوال را پاسخ ندهید.

 1. آرامش

ممکن است طراحان سوالات دشوار را پشت سر هم بیاورند. نترسید و آرامش خود را حفظ کنید. این یکی از ترفندهای طراحان کنکور است. آرامش خود را حفظ کنید و به دانش خود اطمینان کنید.

 1. کنترل استرس

برای کنترل استری خود به ترتیب سوالات را جواب دهید و از نگاه کردن به سوال بعدی خودداری کنید.

 1. سرعت عمل

سعی کنید کمتر از مدت زمان تعیین شده برای هر سوال، به هر سوالی پاسخ دهید. این کار کمک می‌کند برای سوالات دشوار وقت داشته باشید و اعتماد به نفستان نیز بالا می‌رود.

 1. دقت کافی

سوالات را کامل و با دقت بخوانید. دقت کافی برای هر سوال داشته باشید اما بیش از حد مکث نکنید. خواندن سریع و بی‌دقت سوالات هیچ کمکی به شما نمی‌کند و فقط باعث نمره منفی است.

 1. کنترل کمبود وقت

اگر وقت کم آوردید سرغ سوالاتی بروید که ضریب بیشتری برای شما دارد. ابتدا تمام سوالاتی که بلدید را پاسخ دهید و سپس سراغ سوالات دشوار بروید.

 1. دقت به افعال

به افعال دقت کنید. نباید، باید، بود، نبود و…

 1. دقت به گزینه‌ها

گزینه‌ها را با دقت بخوانید. مطمئن شوید گزینه‌ای را اشتباه نخوانده‌اید. روی گزینه‌ای که از اشتباه بودن آن مطمئن هستید خط بکشید.

 1. کنترل ترس

از طولانی بودن سوالات نترسید. از گزینه‌های طولانی هم دست و پای خود را گم نکنید. با آرامش سوال را با دقت بخوانید و یکی یکی گزینه‌ها را بررسی کنید.

مشاوره تحصیلی آوات

 1. وارد کردن سوال در پاسخ‌نامه

در این کار کاملا دقت کنید که یک موقع اشتباه وارد نکنید که همه چیز اشتباه می‌شود.

 1. یک جا وارد کردن سوالات ممنوع

سوالات را یکی یکی وارد پاسخ‌نامه کنید. این کار را نکنید که همه‌ی سوالات را یک جا وارد کنید. زیرا علاوه بر بالا بردن احتمال اشتباه کردن، ممکن است با مشکل کمبود وقت مواجه شوید و نتوانید جواب‌هایتان را وارد پاسخ‌نامه کنید.

 1. صرفه‌جویی در وقت و انرژی

بعضی از سوالات چند راه‌حل دارند. از ساده‌ترین راه‌حل استفاده کنید تا در زمان و انرژی شما صرفه‌جویی شود. از روشی استفاده کنید که به آن مسلط هستید.

 1. تغییر در کنکور

توجه کنید که با تغییر کردن کنکور یک دفترچه‌ی اختصاصی داریم. پس حتما در مدیریت زمان دقت کافی را داشته باشید.

 1. تکنیک زمان‌های نقصانی

از تکنیک زمان‌های نقصانی استفاده کنید. این تکنیک مکمل تکنیک ضربدر منها است. این تکنیک به این صورت است که شما برای هر سوالی مدت زمان مشخصی تعیین می‌کنید و پس از پایان سوالات زمان ذخیره شده را به مرور اختصاص می‌دهید. با این روش سرعت شما بیشتر می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله ۱۸ تکنیک تست‌زنی به شما آموزش داده شد. شما با رعایت این نکات می‌توانید به راحتی تست‌های خود را بزنید و استرس نداشته باشید. در این ۱۸ روش همه چیز در نظر گرفته شده است. پس نگران نباشید. مشاوره تحصیلی آوات در کنار شماست تا تکنیک‌های تست‌زنی را به شما آموزش دهد و با شما کار کند. آوات در تکنیک‌های تست‌زنی و افزایش حافظه سرآمد است. پس با آوات تماس بگیرید تا جزو رتبه‌های برتر باشید.

برای اطلاعات بیشتر درمورد تست‌رنی مقاله‌ی تکنیک‌های صحیح تست‌زنی را مطالعه کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *