تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)

رشته‌ی تکنولوژی پرتوشناسی نحوه‌ی تصویربرداری از اعضای مختلف بدن را برای تشخیص پزشکی آموزش می‌دهد.

دانشجویان تکنولوژی پرتوشناسی در ابتدا دروس پایه از قبیل فیزیک، آناتومی و فیزیولوژی را مطالعه می‌کنند و سپس دروس تخصصی تصویربرداری پزشکی را می‌آموزند و در همین زمینه با دستگاه‌های تصویربرداری و نحوه‌ی کارشان آشنا می‌شوند. سپس بعد از ۲ سال می‌توانند به عنوان کاردان تصویربرداری، در بخش‌های رادیولوژی شروع به کار کنند.

گفتنی است که مسئول تکنولوژی رادیولوژی، آموزش لازم را ندیده باشد، علاوه بر اینکه پرتوگیری به بیمار آسیب می‌رساند، تصاویر مناسبی نیز از اعضای بدن تهیه نمی‌کنند. در نتیجه دکتر رادیولوژیست نمی‌تواند تفسیر مناسبی از تصاویر داشته و از روی آنها تشخیص پزشکی دهند.

تفاوت توانمندی‌های کاردان و کارشناس تکنولوژی پرتوشناسی نیز در آن است که در تکنولوژی پرتوشناسی از دستگاه‌های متفاوتی استفاده می‌شود و از اعضای مختلف بدن تصویربرداری می‌گردد.

برخی از این تصویربرداری‌ها ساده است؛ مثلا تصویربرداری از پا، دست و انگشتان. اما برخی از تصویربرداری‌ها داخلی است؛ مثل تصویربرداری از سیستم گوارش، عروق و ادرار. اینگونه تصویربرداری‌ها، اختصاصی و نسبتا دشوار می‌باشد و نیاز به دانش ویژه دارد. در این میان تصویربرداری ساده بر عهده فارغ‌التحصیلان کاردانی و تصویر برداری‌های تخصصی و کار با دستگاه های C.P و  M.R.I بر عهده‌ی فارغ‌التحصیلان کارشناسی است.

بنر تبلیغاتی آوات

توانایی‌های لازم

کار رادیولوژیست، یک کار بیمارستانی است. از همین رو دانشجوی این رشته باید حس کار در بیمارستان و با بیماران را داشته باشد. همچنین باید بتواند درس‌هایی را که در طول تحصیل به صورت تئوری فرا گرفته، در کار عملی مورد استفاده قرار دهد. در نهایت لازم است که در درس‌های زیست شناسی، ریاضی و فیزیک توانمند باشد.‌ تسلط به درس‌های ریاضی و فیزیک تا جایی مهم است که برخی از استادان رادیولوژی معتقدند که دانشجوی این رشته باید از ببین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و فنی انتخاب گردد. زیرا بدون آگاهی از اصول فیزیک که بر مبنای آن کار تصویر‌برداری انجام می‌گیرد، امکان اشتباه در این کار وجود دارد.

موقعیت شغلی در ایران

کار رادیولوژیست در مقطع کاردانی و کارشناسی یک کار اجرایی است. البته کاردان تکنولوژی پرتوشناسی بیشتر تصویربرداری ساده مثل تصویربرداری از دست، پا و انگشتان را انجام می‌دهد و کارشناسان رادیولوژیست تصویربرداری اختصاصی یا تصویربرداری تداخلی مانند تصویربرداری از دستگاه گوارش یا عروق را بر عهده دارد.

در ضمن کار با دستگاه هایی مثل توموگرافی و MRI در محدوده فعالیت کارشناس متخصص است. در کل فارغ‌التحصیلان کاردانی در موسسه‌های تصویرنگاری و بیمارستان‌ها می‌توانند به عنوان مسئول آماده‌سازی دستگاه‌های مختلف رادیولوژی، ظهور و ثبت کلیشه‌های رادیو گرافی فعالیت کنند.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس پایه

فیزیک عمومی، تشریح، فیزیولوژی انسان، بهداشت عمومی.

دروس اصلی

کمک‌های اولیه و مراقبت از بیمار در بخش پرتو شناسی، تشریح استخوان و مفاصل، اصطلاحات پرتو شناسی و ترمینولوژی پزشکی.

دروس تخصصی

فیزیک پرتوها، فیزیک پرتوشناسی تشخصیص، رادیوبیولوژی و حفاظت در برابر پرتوهای یون ساز، روش‌های پرتوگاری، رادیوگرافی با ماده حاجب، اصول تاریک‌خانه، اصول نگهداری و تعمیرات مقدماتی دستگاه‌های پرتو شناسی، ارزیابی تکنیکی فیلم‌های پرتو نگاری، کارآموزی بیمارستانی.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاورین آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی (تکنسین پروتزهای دندانی) کلیک کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *