تقویت حافظه

همه­‌ی ما برایمان پیش آمده که شب امتحان ساعت­‌ها مطالعه کرده‌­ایم و سر جلسه مطالب زیادی را به یاد نمی‌­آوریم. تقویت حافظه یکی از راه­‌ه‍ایی است که می­توانید با آن از شر این مشکل خلاص شوید. در این مقاله مواردی برای افزایش و تقویت حافظه برای شما آورده­‌ایم که از آن استفاده کنید.

  1. روی تمرکز خود کار کنید

دقت و تمرکز از بخش‌­های اصلی حافظه هستند. وارد شدن اطلاعات از حافظه­‌ی کوتاه مدت به بلند مدت، توجه و تمرکز است. پس شرایط مناسبی برای درس خواندن فراهم کنید.

از مکان­‌هایی که محرک­‌های محیطی زیادی دارد دوری کنید. به یک اتاق خلوت و ساکت بروید. اتاق خودتان با کتاب­خانه بهترین جا برای درس خواندن است.

  1. به مرور درس بخوانید

هیچ وقت نمی­توانید کل یک کتاب را یک شبه بخوانید و فردا سر جلسه­‌ی امتحان آنها را به یاد آورید. به مرور مطالعه کنید و شب امتحان فقط مرور کنید. این گونه مطالب بهتر در ذهن شما میماند.

به مرور درس خواندن به شما کمک می­کند که به مطالعه عادت کنید و ذهنتان برای مطالعه آماده باشد. یکی از بهترین راه­‌های افزایش و تقویت ذهن مطالعه­‌ی روزانه است. هر روز درس بخوانید تا باهوش‌­تر شوید.

بنر تبلیغاتی آوات

  1. دسته بندی کنید

مطالبی که مطالعه می­کنید را دسته بندی کنید. آنها را مرتب و منظم در دفترچه‌­ای بنویسید تا بهتر در ذهنتان بماند.

برای مرور کردن نیز سراغ همان دفترچه بروید. دسته بندی کردن مطالب به شما کمک می­کند که همه چیز را در دسته و بخش مخصوص به خودش به یاد آورید. از خودکارها و مدادها و هایلایترهای رنگی استفاده کنید.

  1. مرور کنید

مرور کردن ذهن را باز می­کند و اطلاعاتی که در حافظه‌­ی کوتاه مدت است را به حافظه­‌ی بلند مدت می­برد. تکرار و مرور حافظه­‌ی بلند مدت شما را افزایش می­دهد و باعث می­شود مطالب بهتر در ذهنتان باقی بماند.

سعی کنید فاصله‌های منظمی را تنظیم کنید تا دروس خود را مرور کنید. این گونه مطالب بهتر در ذهنتان باقی می­ماند.

  1. نقشه­‌ی ذهنی بکشید و تصویرسازی کنید

در ذهنتان برای مطالبی که می­خوانید تصویرسازی کنید. نقشه‌­ی ذهنی بکشید. در نقشه­‌ی ذهنی از ماژیک‌­ها و خودکارهای رنگی استفاده کنید. نقشه­‌ی ذهنی را در برگ‌ه­ای جداگانه بکشید. تصویرسازی را می­توانید در حاشیه­‌ی کتاب انجام دهید. اگر نقاشی­تان خوب نیست در ذهنتان آنها را تصور کنید.

  1. با صدای بلند مطالب را برای خودتان توضیح دهید

با این کار حس شنوایی شما نیز درگیر می­شود و حافظه­‌ی شما به طرز چشم­گیری تقویت می­شود. پس حتما با صدای بلند برای خودتان مطالب را توضیح دهید. لازم نیست بند بند مطالب کتاب را حفظ کنید. برداشت خودتتان را توضیح دهید و با صدای بلند آنها را بگویید.

اگر می­توانید آنها را برای کسی توضیح دهید تا فرد مقابل اشکالات شما را بگوید.

  1. خوب و کافی بخوابید

خواب بر بهبود حافظه تاثیر مثبت دارد. هر چقدر بهتر بخوابید بهتر می­توانید مطالب را در ذهن خود نگه دارید. پس برنامه­‌ی درسی خود را فشرده تنظیم نکنید که نتوانید بخوابید.

برای تنظیم کردن یک برنامه­‌ی مناسب از یک مشاور متخصص کمک بخواهید. مشاورین آوات می­توانند به شما کمک کنند و برنامه­‌های مناسب شخصیت و سبک مطالعاتی شما برایتان تنظیم کنند تا به خوابتان لطمه نزند.

برای آگاهی بیشتر مقاله­‌ی (چطور برای کنکور برنامه ­ریزی کنم) را مطالعه کنید.

مشاوره تحصیلی آوات

  1. روش مطالعه‌­ی خود را تغییر دهید.

هر روشی که دارید، برای بهتر شدن حافظه‌­تان آن را تغییر دهید. از یک روش دیگر استفاده کنید. برای آشنایی با روش­های یادگیری، مقالات روش REAP و روش PQRS را مطالعه کنید. از این دو روش استفاده کنید و روش یادگیری خود را تغییر دهید.

درست است که ذهن عاشق روتین است. اما گاهی باید تغییر ایجاد کرد. فضای مطالعاتی خود را عوض کنید یا ساعتی که درس می­خوانید را تغییر دهید. تغییر در بهبود عملکرد حافظه تاثیر به سزایی دارد.

کلام آخر

حافظه مانند خمیری است که می­توانید به آن شکل دهید. می­توانید آن را کش دهید و افزایش دهید تا مطالب بهتر در ذهنتان بماند. اگر از حافظه‌­تان استفاده نکنید کاهش می­یابد و باعث آزار شما می­شود. از روش‌­های بالا استفاده کنید تا حافظه­‌تان تقویت شود و مطالب به خوبی در ذهنتان باقی بماند.

 برای گرفتن راهکارهای بیشتر برای تقویت حافظه به کلینیک مشاوره تحصیلی آوات مراجعه کنید. مشاورین آوات تخصص بالایی در زمینه‌ی تقویت حافظه دارند. پس اگر مشکل حافظه دارید و به راهکار نیاز دارید با آوات تماس بگیرید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *