بینایی سنجی

سازمان بهداشت جهانی علم بینایی سنجی را مراقبت اولیه از بینایی می‌داند. به این معنا که یک بیمار در آغاز باید توسط یک بینایی سنج (اپتومتریست) معاینه شود. اگر دچار عیوب انکساری، اختلالات دید دو چشمی، انحرافات عضلانی آشکار و غیر آشکار بود توسط متخصص بینایی سنجی معاینه گردد.

در حقیقت وظیفه‌ی بینایی سنج تشخیص و تصحیح عیوب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم) با تجویز عدسی‌های مناسب است. مانند عدسی‌های عینک یا لنزهای تماسی، تشخیص و تصحیح اختلالات دید دو چشمی و تنبلی چشم، تعیین بهداشت عمومی چشم و بهداشت بینایی در محیط‌های کار و تحصیل. یعنی یک بینایی سنج باید بر روی محیط‌های کار از نظر مقدار روشنایی و حفاظت بینایی کارشناسی کند.

همچنین تهیه و تجویز وسایل کمک بینایی مانند اکولرهای ساده، مرکب، سیستم‌های تلسکوپیک و تلویزیون‌های مداربسته برای نیمه بینایان و اندازه‌گیری میدان بینایی در تخصص فارغ‌التحصیلان است. از سوی دیگر وقتی یک بیمار به بینایی سنج مراجعه می‌کند، متخصص تاریخچه‌ی سلامت چشم می‌گیرد و معاینه می‌کند. با این کار اشکال‌های اصلی را شناسایی و در صورت نیاز بیمار را ارجاع می‌دهد. متخصص بینایی سنج می‌تواند به متخصصین چشم پزشک، متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص داخلی یا متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد.

بنر تبلیغاتی آوات

توانایی های لازم

یک بینایی سنج باید به درس فیزیک مسلط و به خصوص به فیزیک نور علاقه‌مند باشد. همچنین داوطلب باید در دوره‌ی دبیرستان و پیش دانشگاهی درس‌های ریاضی و زیست شناسی را به خوبی فرا گرفته باشد. از نظر جسمانی نیز لازم است که از چشم‌ها و دست‌های سالمی برخوردار باشد.  در ضمن بینایی‌سنجی صبر و حوصله زیاد می‌خواهد. زیرا تعیین نمره‌ی عینک یکی از سخت‌ترین کارها در علوم بینایی است و نیاز به صبر و حوصله زیاد دارد.

موقعیت شغلی در ایران

در حال حاضر یک بینایی سنج موقعیت کاری خوبی دارد و حدود ۸۰ % فارغ‌التحصیلان جذب بازار کار می‌شوند. چون علاوه بر اینکه می‌توانند به طور مستقل مطب باز کنند و در زمینه تخصص خود فعالیت نمایند، تنها افرادی هستند که در زمینه‌ی ارائه عینک‌های مربوط به عیوب انکساری به طور علمی و دانشگاهی تخصص دیده‌اند.

در ضمن یک متخصص می‌تواند به عنوان مشاور در مورد بهداشت چشم و مشکلات بینایی در محیط‌های آموزشی، خدماتی و صنایع با سازمان های دولتی و صنایع همکاری کند. یا مسئول سنجش بینایی جهت امور استخدامی و نظامی و اخذ گواهی نامه رانندگی و خلبانی باشد و در اورژانس برای انجام کمک‌های اولیه چشمی تا رسیدن بیمار به مراکز ذی‌ربط فعالیت نماید.

دروس پایه و اصلی

فیزیک نور، شیمی عمومی، بیوشیمی، فیزیولوژی عمومی، تشریح عمومی و اعصاب، آمار حیاتی، کمک‌های اولیه، اورژانس‌های چشم، آسیب شناسی عمومی، میکروب شناسی، داروشناسی، علائم چشمی در بعضی از بیماری‌های داخلی، ژنتیک و چشم، تشریح و بافت شناسی چشم، فیزیولوژی چشم، اپتیک هندسی و فیزیکی، لابراتوار اپتیک، فیزیولوژی اپتیک، مقدمات اپتومتری، ابزرواسیون، تاریخچه‌ی اپتومتری و علوم بینایی، زبان تخصصی، اپتومتری، بینایی محیطی.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس تخصصی 

عدس‌های تماسی، آسیب شناسی چشم، اپتومتری کودکان، اپتومتری افراد مسن و نیمه بینایان، اپتومتری مشاغل و بهداشت چشم، اپتومتری چشم، مکانیسم دید دو چشمی، درمان آنومالیه‌های دو چشمی، آنالیز مشاهدات کلینیکی، پایان نامه، کارآموزی.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاور تحصیلی آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی (شنوایی‌سنجی) کلیک کنید.

 

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *