چطور با وجود بی‌انگیزگی درس بخونم؟

بی‌انگیزگی از مشکلاتی است که گریبان‌گیر بسیاری از شما دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور می‌شود. انگیزه چیزی نیست که صبر کنید و ناگهان در شما به وجود بیاید. خودتان باید برای خودتان انگیزه ایجاد کنید.

برای خود باید هدف بزرگی داشته باشید تا بتوانید باانگیزه درس بخوانید. اما ممکن است ناامید شوید و انگیزه‌ی خود را از دست بدهید. ابتدا مقاله‌ی (با ناامیدی بجنگ) را مطالعه کنید.

در این مقاله روش‌هایی به شما یاد می‌دهیم که بتوانید با وجود بی‌انگیزگی مطالعه کنید. چون همیشه که انسان خوشحال و باانگیزه نیست. به خودی خود درس خواندن کار خسته کننده‌ای است. باید بتوانید بدون انگیزه هم درس بخوانید. چطور؟ در ادامه‌ی مقاله ترفندهایی می‌آموزید.

هدف کوتاه مدت بسازید

مغز شما می‌خواهد دیگر درس نخواند، نه خود شما. کاری که باید بکنید این است که به مغزتان پیام بفرستید که خود شما می‌خواهید درس بخوانید؛ پس او هم باید همکاری کند. برای مغز خود هدف کوتاه مدت بگذارید. به او بگویید که می‌خواهید مثلا یک ساعت مبحث عروض و قافیه را بخوانید. سپس به مغز خود بگویید که با وجودی که انگیزه ندارید باید درس بخوانید و او هم باید با شما همکاری کند.

بنر تبلیغاتی آوات

درس خواندن را جذاب و مفرح کنید

وقتی هیچ انگیزه‌ای برای درس خواندن ندارید، درس خواندن را جذاب کنید. سعی کنید در حین درس خواندن تفریح کنید. چطور؟

  • از خودکارهای رنگی استفاده کنید.
  • میان‌وعده‌های مورد علاقه‌تان را بخورید.
  • موسیقی ملایم با صدای کم پخش کنید.
  • با ریتم و آهنگ و با صدای بلند درس بخوانید.
  • از خودتان امتحان بگیرید.

یک برنامه‌ی مطالعاتی دقیق داشته باشید

خواندن یک درس خاص در یک زمان خاص ذهن شما را برای آن درس آماده می‌کند. پس حتما برنامه داشته باشید. مقاله‌ی (چطور برای کنکور برنامه‌ریزی کنم) را مطالعه کنید و برنامه‌ی مناسب خودتان را بنویسید.

از روش‌های مختلف مطالعاتی استفاده کنید

اصلا با فنون یادگیری و روش‌های مختلف مطالعه ‌آشنا هستید؟ اگر نه همین الان آن را سرچ کنید و روش‌های مختلف مطالعه را یاد بگیرید. از مقالات زیر برای پیدا کردن روش‌های یادگیری خود استفاده کنید.

روش یادگیری REAP چیست؟

 روش یادگیری PQRST چیست؟

۱۰ روش تقویت حافظه در مطالعه

روش درس خواندن رتبه‌های برتر

روش‌های درس خواندن

وقتی بی‌انگیزه هستید روش همیشگی خود را تغییر دهید و از روش دیگری استفاده کنید.

مشاوره تحصیلی آوات

از تکنیک تایمر استفاده کنید

این روش وقتی بی‌انگیزه هستید، بسیار موثر است. یک تایمر بردارید و آن را برای یک ربع یا ده دقیقه، یا هر بازه زمانی کوتاهی که با آن راحت هستید، تنظیم کنید. آن را شروع کنید و مثلا ده دقیقه بدون توقف مطالعه کنید تا وقتی که تایمر شما به صدا درآید. استراحت کوتاهی داشته باشید و سپس دوباره تایمر را تنظیم کنید و این رویه را تا یک ساعت ادامه دهید.

کلام آخر

پنج روش برای مطالعه در بی‌انگیزگی به شما معرفی کردیم. مهم‌ترین و موثرترین روش برای درس خواندن در حین بی‌انگیزگی، درمان بی‌انگیزگی است. چرا هدف ندارید که درس بخوانید؟ چرا انقدر زود ناامید و بی‌انگیزه می‌شوید؟ شاید باید با یک متخصص صحبت کنید.

مشاوره­‌ی تحصیلی آوات برای حل این مشکل در کنار شما خواهد بود. برای رزرو وقت مشاوره با آوات تماس بگیرید و از یکی از مشاورین هم­ رشته‌­­ای خودتان وقت بگیرید. آوات همراه شما در این مسیر است.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *