بهداشت محیط

رشته‌ی بهداشت محیط به مطالعه‌ی مسائل زیست محیطی از قبیل آب، فاضلاب، زباله، هوا و کنترل بهداشت مواد غذایی می‌پردازد. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در اجتماعات کوچک مستقر شوند و پس از مطالعه و بررسی مشکلات بهداشت منطقه در جهت رفع این مشکلات قدم بردارند.

یعنی دانشجویان باید بتوانند با دادن طرح‌های مفید و عملی در زمینه‌ی تامین آب آشامیدنی سالم، دفع صحیح زباله، بهسازی اماکن عمومی، مبارزه با حشرات و ناقلین بیماری، مردم را در دفع مشکلات راهنمایی و کمک و اطلاعات و آمارهای لازم را طبقه‌بندی کنند.

رشته‌ی مذکور در مقطع کاردانی مسائل زیست محیطی را به صورت ساده‌تری مطرح می‌کند. چون کاردان‌ها در گندزدایی آب، مبارزه با حشرات، تصفیه‌ی فاضلاب و بهداشت مسکن و اماکن عمومی می‌پردازند. اما در مقطع کارشناسی تخصصی‌تر و فنی‌تر می‌شود؛ چون فارغ‌التحصیلان باید بتوانند برای اجتماعات بزرگ‌تر از قبیل شهرها برنامه‌ریزی بهداشتی کنند. برای مثال طراحی تصفیه خانه آب یا فاضلاب شهرها، نحوه‌ی جمع‌آوری فاضلاب، نحوه‌ی توضیع و انتقال آب، شناخت آلاینده‌های هوا و کنترل آنها در حیطه‌ی فعالیت فارغ‌التحصیلان کارشناسی بهداشت محیط می‌باشد.

بنر تبلیغاتی آوات

توانایی‌های لازم

رشته‌ی بهداشت محیط دارای سه جنبه بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی است. دانشجویان بهداشت محیط در صورت علاقه‌مندی به هر یک از زمینه‌های فوق می‌توانند در رشته‌ی مذکور موفق گردند.

برای مثال کارشناس بهداشت محیط که به دروس فنی به ویژه مکانیک سیلات علاقه‌مند است، می‌تواند در زمینه‌ی طراحی تصفیه‌خانه‌ها فعالیت کند. کارشناس علاقه‌مند به بیولوژی، نیز می‌تواند در زمینه‌ی انتقال بیماری‌ها به انسان توسط فاکتور‌های زیست محیطی مطالعه و تحقیق کنند. فردی که به شیمی علاقه‌مند است، می‌تواند در زمینه‌ی فرآیندهای مختلف اعم از فرآیند تصفیه‌ی آب یا فاضلاب فعالیت نمایند.

در واقع بهداشت محیط می‌تواند طیف گسترده‌ای از داوطلبان که دارای علایق و توانمندی‌های متفاوتی هستند جذب خود کند. قابل ذکر است که زمینه‌های فوق بیشتر در کارشناسی و مقاطع بالاتر مطرح شود و در مقطع کاردانی که جنبه کاربردی دارد. آنچه مهم است علاقه‌مندی به حفاظت بهداشت محیط و آموزش این مسئله به عموم مردم است.

موقعیت شغلی در ایران

اگر جامعه به بهداشت و سلامتی اهمیت دهد، فرصت های شغلی رشته‌ی بهداشت محیط بسیار زیاد خواهد بود. چون هرجا انسان وجود داشته باشد، برای حفظ سلامت او، متخصصان نیز باید حضور داشته باشند.

اما متاسفانه در کشور ما توانمندی‌های متخصصان بهداشت ناشناخته مانده. از این رو بازار کار مناسبی ندارد.

با وجود یک فارغ‌التحصیل توانمند در مقطع کاردانی می‌تواند در وزارت بهداشت_درمان و آموزش پزشکی در مقطع کارشناسی در شهرداری‌ها، سازمان آب و فاضلاب، شرکت‌های خصوصی طراحی تصفیه خانه آب و فاضلاب و سازمان حفظ محیط زیست فرصت‌های شغلی مناسبی داشته باشد.

مشاوره تحصیلی آوات

دروس پایه و اصلی رشته بهداشت محیط

فیزیک عمومی، شیمی عمومی، آمار حیاتی مقدماتی، اصول هیدرولیک، نقشه برداری، آموزش بهداشت، پاتوبیولوژی، اپیدمیولوژی بیماری‌های واگیردار، جامعه شناسی شهری و روستایی، نظام عرضه خدمات بهداشتی و درمانی.

دروس تخصصی رشته بهداشت محیط

شیمی و میکروبیولوژی آب و فاضلاب، کارگاه لوله‌کشی آب و فاضلاب، اصول تصفیه و بهسازی منابع آب، دفع فاضلاب در اجتماعات کوچک، کاربرد موتور تلمبه در تاسیسات آب و فاضلاب، کارگاه نصب و راه اندازی و تعمیر موتورتلمبه‌ها، حفاری و بهره‌برداری از چاه، اصول بهداشت هوا، بهداشت مواد غذایی، بهداشت مسکن و اماکن عمومی گندزداها، آشنایی با پرتوها ورتوزاها، کاربرد سموم و ناقلین، بهداشت حرفه‌ای، اقدامات بهداشتی در شرایط اضطراری، بهره‌برداری و نگه‌داری تاسیسات آب و فاضلاب، کارآموزی در عرصه.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاور تحصیلی آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی (بهداشت حرفه‌ای) کلیک کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *