برنامه‌ریزی برای کنکور ۱۴۰۴

اگر داطلب کنکور ۱۴۰۴ هستید، ممکن است بگویید وقت داریم. چرا از الان مطالعه کنیم؟ این تفکر بسیار غلط است. شما باید از همین الان به فکر کنکور خود باشید. یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین مرحله برنامه‌ریزی است. در سال کنکور باید مطالب با حجم زیادی خوانده شود. حجم بالای کار باعث می‌شود شما فرصتی برای آزمون و خطا نداشته باشید. اگر زمان خود را مدیریت نکنید، نمی‌توانید به موفقیت برسید. به همین علت برنامه‎‌ریزی بسیار اهمیت دارد. در این مقاله به شما یاد می‌دهیم چطور برای کنکور ۱۴۰۴ خود برنامه‌ریزی کنید تا به موفقیت برسید.

انواع برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی انواع مختلفی دارد. برای این که بتوانید درست برنامه‌ریزی کنید، باید با انواع برنامه‌ریزی آشنایی داشته باشید.

بنر آوات

 1. برنامه‌ریزی زمانی

برنامه‌ریزی زمانی یک فرآیند است که شامل تعیین هدف‌ها، تخصیص زمان، برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها برای دستیابی به اهداف است. این فرآیند به شما کمک می‌کند به طور مؤثر و بهینه از زمان خود استفاده کنید. برنامه‌ریزی زمانی در واقع نحوه سازماندهی فعالیت‌ها و تقسیم بندی زمان برای هر یک از آنها است. در این فرآیند، شما باید اهداف و اولویت‌های خود را شناسایی کنید و سپس زمان مورد نیاز برای هر فعالیت را تعیین کنید. سپس، با توجه به این اطلاعات، یک برنامه‌ریزی مناسب برای هر روز، هفته یا ماه انجام دهید.

برنامه‌ریزی زمانی به شما کمک می‌کند تا از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنید و به تعهدات و اهداف خود عمل کنید. با برنامه‌ریزی زمانی، شما می‌توانید تعیین کنید که کدام فعالیت‌ها اولویت بالاتری دارند و به ترتیب آنها را انجام دهید. این به شما کمک می‌کند تا خود را از تنبلی و ناکارآمدی دور نگه دارید و به دستیابی به اهدافتان نزدیک‌تر شوید. برنامه‌ریزی زمانی همچنین به شما این امکان را می‌دهد که زمان کافی برای استراحت، تفریح و درس خواندن داشته باشید. بدین ترتیب، درجا نمی‌زنید و قدرت، تمرکز و عملکردتان را بهبود می‌بخشید. بنابراین، برنامه‌ریزی زمانی ابزاری قدرتمند برای مدیریت بهینه زمان و دستیابی به اهداف شماست. با اعمال این فرآیند، شما می‌توانید برنامه‌های خود را مؤثرتر و بهتر اجرا کنید.

 1. برنامه‌ریزی حجمی

برنامه‌ریزی حجمی به این صورت است که شما بر اساس حجم درس برنامه‌ریزی می‌کنید. یعنی شما تخمین می‌زنید که چه حجمی از مطالب را می‌توانید در چند روز آینده مطالعه کنید. با برنامه‌ریزی حجمی شما می‌دانید دقیقا چه چیزی را باید امروز مطالعه کنید و چه حجمی را فردا. زمان هر جلسه در برنامه‌ریزی حجمی مشخص نیست. این عیب این روش برنامه‌ریزی است. این روش برای افرادی که سریع می‌خوانند مفید است؛ اما برای کندخوان‌ها مفید نیست.

 1. برنامه‌ریزی حجمی-زمانی

برنامه‌ریزی بر اساس حجم درس یک روش برنامه‌ریزی است که بر اساس میزان مطالعه و حجم هر درس، زمان مورد نیاز برای خواندن و یادگیری آنها را تخمین می‌زند. در این روش، شما برنامه‌ریزی روزانه، هفتگی یا ماهانه خود را بر اساس حجم هر درس تنظیم می‌کنید. برای انجام برنامه‌ریزی بر اساس حجم درس، ابتدا نیاز است تا مطالب هر درس را بررسی کنید و تخمین بزنید چقدر زمان برای مطالعه هر درس نیاز است. این می‌تواند شامل خواندن متن، حل تمرینات، مطالعه مقالات و هر فعالیت دیگری مرتبط با درس باشد.

سپس، با توجه به زمان مطالعه مورد نیاز و تعداد روزهایی که در دسترس دارید، زمان لازم برای خواندن هر درس و تکمیل برنامه را محاسبه می‌کنید. برنامه‌ریزی بر اساس حجم درس به شما کمک می‌کند تا زمان مورد نیاز برای مطالعه هر درس را به طور دقیق معین کنید و زمان مطلوب را برای هر یک از درس‌ها در برنامه‌ریزی خود در نظر بگیرید. این نوع برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند تا از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنید و به طور مؤثر و بهینه به مطالعه درس‌های خود بپردازید. هرچند که برنامه‌ریزی بر اساس حجم و زمان روش کاملی برای مطالعه است؛ اما نیازمند تست و حل سوالات نیز هست.

مشاوره تحصیلی آوات

نکات برنامه‌ریزی برای کنکور ۱۴۰۴

 • برنامه‌ریزی باید شخصی سازی شده باشد.
 • برنامه‌ریزی باید بر اساس تیپ شخصیتی و مطالعاتی فرد باشد.
 • تعادل بین مطالعه‌ی تستی و تشریحی باید برقرار بشود.
 • اولویت‌ها باید مشخص شود.
 • هدف‌گذاری بلند مدت باید انجام شود.
 • تست و تمرین در برنامه مشخص شود.
 • در برنامه‌ریزی روزانه تنوع درسی داشته باشید.
 • مرور را در برنامه جا دهید.
 • از خود آزمون بگیرید تا خود را ارزیابی کنید.

کلام آخر

برنامه‌ریزی برای کنکور اولین و مهم‌ترین قدم برای مطالعه است. شما باید انواع برنامه‌ریزی را بلد باشید و نکات آن را رعایت کنید. مقاله‌ی برنامه‌ریزی برای کنکور را مطالعه کنید تا اطلاعات تکمیلی به شما بدهد. در هنگام برنامه‌ریزی بدانید که وجود یک مشاور ضروری است. اگر نمی‌توانید به برنامه‌ی خود پایبند باشید، از مشاور کمک بگیرید. مشاور برنامه‌ای مطابق با تیپ مطالعاتی شما تهیه می‌کند. پس مشاور را فراموش نکنید.

 

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *