باستان‌ شناسی

باستان‌ شناسی به رشته‌ای گفته می‌شود که دانشجویان در محل‌های باستانی کاوش می‌کند و یافته‌های خود را مطالعه و بررسی می‌کند. در باستان شناسی دانشجو باید ارزش مادی و معنوی بر آثار را مشخص کند و قدمت آن را تعیین کند.

دانشجوی رشته‌ باستان شناسی یک محقق است. محققی که شواهد لازم را برای تحقیقات خود از طریق بررسی، پژوهش و کاوش در نقاط مختلف جهان که روزی محل تردد بوده، به دست می‌آورد. باستان‌ شناس سعی دارد گذشته را بازسازی کند.

باستان‌ شناس از یک سو مسیر تاریخ را تعیین می‌کند و از سوی دیگر مادر تاریخ است. در واقع روشن کردن گذشته هر جامعه از نظر اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی یا مذهبی بدون مراجعه به باستان‌شناس غیرممکن است.

بنر تبلیغاتی آوات

دروس اصلی و تخصصی باستان شناسی 

استخوان‌شناسی، باستان‌شناسی پیش از تاریخ ایران، ایران در آغاز شهر‌نشینی، باستان‌شناسی و هنر ایلام، باستان‌شناسی ایران در هزاره اول قبل از میلاد، باستان‌شناسی و هنر ماد و هخامنشی، باستان‌شناسی اشکانی، باستان‌شناسی ساسانی، باستان‌شناسی و هنر اسلامی، فلز کاری دوره اسلامی، باستان‌ شناسی پیش از تاریخ بین‌النهرین، هنر و معماری بین‌النهرین در دوران تاریخی، باستان‌ شناسی مصر باستان، باستان‌ شناسی و هنر آسیای صغیر، سکه‌شناسی،

شناخت مهر و تابلت، تاریخ هنر نقاشی در ایران، هنر یونان و روم باستان، حفاظت اشیاء باستانی، باستان‌شناسی و هنر سرزمین‌های اسلامی، سیر تحول خطوط و خواندن کتیبه‌های اسلامی، کتاب آرایی، هنر خاور دور، هنر هند باستان، خواندن خطوط باستانی، تکنیک و هنر سفالگری، طراحی و ترسیم مدارک باستانی، روش کاوش، موزه‌داری، کاوش در محل، طبقه‌بندی سفال، بررسی آثار باستانی، خواندن متون باستان‌شناسی، باستان‌شناسی و هنر قلمرو غربی اسلامی.

توانایی‌های لازم

دانشجوی رشته‌ی باستان‌شناسی باید به طبیعت علاقه‌مند باشد. داوطلب باید عاشق طبیعت و طبیعت گردی باشد. زبان انگلیسی در باستان شناسی اهمیت زیادی دارد. دانشجوی باستان شناس باید تاریخ و جغرافیا بداند.

مشاوره تحصیلی آوات

موقعیت شغلی در ایران

باستان‌شناس می‌تواند در سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی مرتبط مشول به کار شود. مانند سازمان‌ میراث فرهنگی و موزه‌ها. فارغ‌التحصیلان رشته‌ی باستان‌شناسی می‌توانند دانش خود را آموزش دهند. انجام کارهای تحقیقاتی از دیگر مواردی است که دانشجویان می‌توانند در آن مشغول به کار شوند.

سازمان‌هایی که فارغ‌التحصیلان می‌توانند برای استخدام مراجعه کنند عبارتند از سازمان ایران گردی و جهان گردی، وزارت ارشاد اسلامی، سازمان اوقاف و نقشه‌برداری.

برای انتخاب رشته‌ی مورد نظر از مشاورین آوات وقت مشاوره بگیرید. مشاورین آوات رشته‌ای متناسب با علاقه‌تان و بازار کار مناسب برای شما انتخاب می‌کنند. مشاورین آوات بهترین راهنما برای شما هستند. 

برای آشنایی با رشته‌ی مشاوره و راهنمایی کلیک کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *