چگونه بین درس خواندن استراحت کنیم؟

استراحت اصولی یکی از مهم­‌ترین عواملی است که ممکن است شما دانش ­آموزان در حین درس خواندن به آن توجه نکنید. استراحت کردن بین درس باعث می­شود شما کمتر خسته شوید و بیشتر درس بخوانید. کیفیت مطالعه نیز با استراحت‌­های کوتاه و منظم افزایش می­‌یابد.

برای آگاهی بیشتر مقاله‌­ی (حس درس خواندن ندارم) را مطالعه کنید تا اگر این مشکل را دارید و حس مطالعه ندارید، راهکار آن را بفهمید.

در این مقاله به استراحت­‌های بین درسی می­پردازیم که چگونه باید باشد که بیشترین بازده را در مطالعه‌­ی ما ایجاد کند.

در ادامه نکات زیر را برای استراحت بین درس مرور خواهیم کرد.

  • استراحت با کیفیت 

نحوه­‌ی استراحت شما اهمیت دارد. اگر موقع استراحت سرتان را در گوشی فرو می­برید، استراحتتان هیچ کیفیتی ندارد.

در زمان استراحت باید به چشمان خود استراحت دهید نه اینکه آنها را در گوشی و نور آبی فرو کنید. چند بار چشمانتان را باز و بسته کنید یا به یک نقطه­‌ی دوری خیره شوید. چند حرکت کششی ساده انجام دهید تا بدنتان از رخوت در آید.

تغذیه­‌ی سالم بخورید و راه بروید یا دراز بکشید؛ اما نخوابید.

بنر تبلیغاتی آوات

  • مطالعه‌­ی پی در پی ممنوع

مطالعه‌­ی بی‌­وقفه فقط کیفیت مطالعه­‌ی شما را پایین می‌­آورد. همچنین این نوع مطالعه خلق شما را پایین می‌­آورد و در مدت زمان طولانی تمایل شما به درس خواندن کم و کم­‌تر می­شود.

با این نوع مطالعه دچار فرسودگی تحصیلی می­‌شوید. پس حتما استراحت­‌های کوتاهی بین مطالعه ایجاد کنید.

  • مرور موفقیت­‌ها در زمان استراحت

در زمان استراحت موفقیت­‌های روزانه یا هفتگی خود را مرور کنید. با این کار انگیزه‌­ی شما افزایش می­‌یابد. هر موفقیت کوچکی را هم برای خودتان مرور کنید. لزوم این کار این است که هر روز این کار را انجام دهید. با این کار تمایل شما به مطالعه افزایش می­‌یابد.

  • استراحت برای هر فردی متفاوت است

هر فردی شیوه‌­ای برای استراحت کردن و الگویی برای آن دارد. شما نمی­‌توانید برنامه‌­ی استراحتی خود را به دوستتان بدهید. چون هر فردی متفاوت است و لازم است همه الگو‌ی استراحتی خود را پیدا کنند و متناسب با شیوه­‌ی مطالعه و سبک شخصیتی خود برنامه­‌ریزی کنند.

مقاله­‌ی (چطور برای کنکور برنامه­ ریزی کنم) را مطالعه کنید تا از اصول برنامه­‌ریزی آگاه شوید.

مشاورین آوات می‌­توانند برنامه­‌هایی برای شما تنظیم کنند که استراحت­‌های با کیفیت داشته باشید. پس اگر هنوز برنامه‌­ای برای مطالعه و درس خواندن ندارید می­توانید با مشاورین آوات تماس بگیرید.

الگوهای استراحت اصولی

 ما برای استراحت کردن چند الگو داریم. هر فردی متناسب با ویژگی‌­های شخصیتی خود باید یکی از این الگوها را انتخاب کند. یک الگوی استراحت مطلق برای همه وجود ندارد. چون افراد با یکدیگر متفاوت هستند.

الگوهای استراحتی به شرح زیر است:

  1. الگوی ۶۰ به ۱۰

در این الگو بعد از هر ۶۰ دقیقه باید ۱۰ دقیقه استراحت کنید. استراحت شما استراحت کیفیت و اصولی باشد تا نتیجه­‌ی مطلوب را ببینید.

  1. الگوی ۱۲۰ به ۱۵

بعد از ۲ ساعت درس خواندن، یک ربع با کیفیت و اصولی استراحت کنید و بعد دوباره ۲ ساعت درس بخوانید.

  1. بعد از ۴ الی ۵ ساعت مطالعه با استراحت

بعد از ۴ الی ۵ ساعت دچار رخوت و سستی می‌­شوید حتی اگر استراحت­‌های کوتاه داشته باشید. این زمان را به ناهار و شام و عصرانه اختصاص دهید. ۱ ساعت یا ۴۵ دقیقه استراحت کنید. در این زمان علاوه بر ناهار و شام می­توانید به حمام بروید یا ۱۰ دقیقه بخوابید.

بیشتر از ۱۵ دقیقه سعی کنید نخوابید. چون شما را کسل می­‌کند و حس مطالعه را از شما می‌­گیرد.

استراحت‌­های یک ساعته را بسته به برنامه­‌ی خود ۳ بار در روز داشته باشید.

مشاوره تحصیلی آوات

کلام آخر

مشاوران کلینیک مشاوره تحصیلی آوات می‌­توانند روش اصولی استراحت کردن را به شما بیاموزند. شما می‌توانید با کمک آنها برنامه‌­ای متناسب با شیوه­‌ی مطالعه و تیپ شخصیتیتان داشته باشید که استراحت‌­های به وقت و به جا برای شما دارد.

برنامه­‌های مشاوران تحصیلی کلینیک مشاوره تحصیلی آوات با شخصیت شما کاملا مطابقت دارد و به شما کمک می­کند به شیوه‌­ای درس بخوانید و استراحت کنید که مناسب شما است. پس با آوات تماس بگیرید و برنامه­‌ی مناسب خودتان را دریافت کنید.

واتس آپ
پرینت
ایمیل
تلگرام
فیسبوک

لطفا جهت استفاده از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین رایگان این مرکزاطلاعات خود را وارد نماییدتا همکاران ما طی 24 ساعت آینده با شما تماس بگیرند .

رزرو وقت مشاوره آنلاین

نام(Required)
شهر محصل سکونت
رشته تحصیلی
مقطع تحصیلی
تلفن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *